Menu
StudentMag
Studentské finance

Co dělat, když nedostanu výplatu. Jak si říct o peníze, které vám patří

Adéla Lišková

Adéla Lišková

8. 8. 2018

I když v práci všechno do té doby vypadalo všechno naprosto v pořádku, v den, kdy mělo dojít k vyplacení odměny, se může stát, že prostě zaplaceno nedostanete. Co dělat, když nedostanu výplatu a jak se bránit proti nepoctivým zaměstnavatelům?

Málokdo z nás by rád chodil do práce zadarmo, zvlášť když by o tom dopředu nevěděl. Někdy se ovšem může stát, že vám nový zaměstnavatel, ale klidně i starý zaměstnavatel, za vaši práci nezaplatí. Může k tomu mít dva důvody – buď na vaši výplatu nemá, anebo vám zaplatit prostě nechce. Co pak v takových případech můžete dělat vy?

Co mám dělat, když nedostanu výplatu

Podle zákoníku práce platí, že zaměstnanec, který nedostane mzdu za odvedenou práci do 15 dní od její splatnosti (kterou je kalendářní měsíc po kalendářním měsíci, kdy zaměstnanec práci vykonal, není-li ve smlouvě uvedeno jinak), je oprávněn podat okamžitou výpověď.

Pro a proti neplacených stáží. Rozmyslete si předem, zda se vám vyplatí

Nezaplatili mi výplatu – kdy dát výpověď

Pak je otázka, zda se vám takové řešení vyplatí. Někdy skutečně existují objektivní důvody, proč vám zaměstnavatel nemůže zaplatit – pokud nastala například chyba v odesílání plateb, nemělo by trvat více něž pár dní, než to dají ve firmě do pořádku. Každopádně vždy chtějte co nejpřesnější termín, kdy budete mít své peníze.

Jestliže je důvodem dočasná platební neschopnost, pak zvažte, zda je opravdu jen dočasná. Klíčová je ovšem v těchto případech komunikace zaměstnavatele – pokud se vykrucuje a nechce vám pořádně vysvětlit, proč nemáte na účtu peníze, případně s vámi nekomunikuje vůbec, pak jde o jasný signál, že vám zaplatit nechce. Na takové zaměstnavatele pak zabere už jen pohrůžka soudem.

Co dělat, když nedostanu výplatu – po výpovědi

Pokud jste se rozhodli podat výpověď, neměli byste se smířit s tím, že přijdete o své peníze. Jednou z cest je obrátit se na soud – podat návrh na platební příkaz, kterým bude bývalý zaměstnavatel vyzván k uhrazení dlužné mzdy + náhrady mzdy ve výši dvou průměrných měsíčních výdělků, na které máte podle zákona rovněž nárok.

Pokud i přesto nezaplatí, další postup je předat případ exekutorovi. Ovšem jestliže společnost vyhlásí bankrot, pak je prakticky to zbytečné, jelikož fakticky nemá žádný majetek. Pokud zůstanete zaměstnancem společnosti, která je na tom finančně špatně, můžete jakožto věřitel podat také návrh na insolvenční řízení.

Jak si říct o zvýšení platu. Připravte si důvod, proč si zasloužíte víc peněz

Co když nedostanu výplatu – dohoda

Soudy a právníci ovšem nepracují zadarmo, navíc se ani touto cestou nemusíte svých peněz dočkat, nejprve se tedy zkuste se zaměstnavatelem dohodnout. Nechte si od něj podepsat uznání dluhu (pokud byste se přece jen museli obracet na soud, díky tomuto papíru již nebude potřeba dluh jinak dokazovat) a dohodněte si splátkový kalendář.

Pokud je firma ve finanční tísni, není příliš realistické předpokládat, že vám zaplatí i onu dvouměsíční náhradu mzdy, na kterou máte nárok, ovšem pokuste se z nich dostat alespoň mzdu, kterou jste si odpracovali.

Ohodnoťte tento článek:
4
Právě čtete

Co dělat, když nedostanu výplatu. Jak si říct o peníze, které vám patří