Menu
StudentMag
Kariéra pro studenty

Jak si říct o zvýšení platu. Připravte si důvod, proč si zasloužíte víc peněz

Adéla Lišková

Adéla Lišková

18. 10. 2017

Jestliže jste si někdy pročítali články o tom, jak se připravit na pracovní pohovor, jistě jste se dočetli, že byste tam měli jít s určitou představou o výši platu. Vyjednávání o výši platu vás ovšem pravděpodobně potká i po několika letech ve firmě. Jak si říct o vyšší plat a skutečně dostat přidáno?

Chci vyšší plat

Chcete dostávat více peněz? Dobře. Než se ale vydáte za šéfem s žádostí o vyšší plat, měli byste vědět, proč (a jestli vůbec) si ho vlastně zasloužíte. Počítejte s tím, že váš šéf bude chtít znát odpověď na tuto otázku také. Při přípravě odpovědi berte na vědomí, že firma vás platí za práci, jakou pro ní odvádíte. Důvody typu, že jste ve firmě již dlouho, anebo dokonce, že se vám narodilo dítě a musíte splácet dům, tedy nebudou to pravé ořechové.

Jak si říct o více peněz

Naopak dobrou strategií, jak žádat o vyšší plat, je upozornit na své specifické dovednosti a přednosti, které jsou pro vaší pozici či obecně firmu důležité, případně je nikdo z vašich kolegů nemá.

Pomoci vám může sepsat si vaše úspěchy z poslední doby. Povedlo se vám například získat významného klienta či zakázku? Našli jste způsob, jak firmě ušetřit peníze? Přesně tyhle věci šéfovi připomeňte. Neprezentujte mu to ovšem jako seznam, spíše vypíchněte dva nebo tři nejdůležitější body.

Jak žádat o vyšší plat a co nedělat

O vyšší plat si můžete říct také s tím, že odvádíte mnoho práce nad rámec své pracovní pozice, případně, že máte ve své práci vynikající výsledky. Nevhodné je ovšem poukazovat například na to, že „kolega má vyšší plat“, a to i když máte pocit, že byste si jej zasloužili spíše vy. Na šéfa by to mohlo působit tak, že si žádost o zvýšení platu neumíte obhájit na základě vlastního výkonu.

Jednání o výši platu by se také nemělo změnit ve vyhrožování. Pokud máte v záloze nabídku od jiné firmy, může vám to dodat odvahu, ovšem zbytečně ji nevytahujte, pokud to s odchodem z firmy nemyslíte vážně. Pokud nadřízený vaši žádost o zvýšení platu odmítne, zatněte zuby a místo práskání dveřmi zkuste požádat alespoň o nějaké nepeněžní výhody (například dovolenou navíc či parkovací místo). Třeba jste si jen zvolili špatnou dobu a vyjde to příště!

Kdy žádat o vyšší plat

A kdy je tedy vhodná doba na to, říct si o vyšší plat? Z praktického hlediska je dobré, pokud se o zvýšení platu přihlásíte krátce předtím, než se začnou vytvářet finanční plány na další rok, typicky tedy někdy na podzim či na začátku prosince. Samozřejmě je lepší žádat o zvýšení platu v době, kdy se firmě daří, než v období škrtů a propouštění.

Na jednání o výši platu byste šéfa měli také dopředu trochu připravit. Není vhodné mu vtrhnout do kanceláře, aniž byste věděli, co zrovna řeší a zda nemá něco důležitého na práci. Můžete se ho třeba den předem zeptat, anebo mu poslat e-mail s dotazem, zda byste s ním o něčem důležitém mluvit. Na druhou stranu mu hned nesdělujte o čem, mohl by vás ve spěchu odmítnout hned, aniž byste mu stihli sdělit své důvody.

O kolik peněz si říct

Teď už tedy víte, jak si říct o vyšší plat, ovšem zbývá jedna důležitá otázka – o kolik peněz navíc si říct? Obecným doporučením je žádat trochu více, než byste byli ochotni akceptovat. Jednání o výši platu totiž obvykle končí stejně jako každé jiné vyjednávání – kompromisem.

Dbejte také na to, aby byl váš požadavek jasný – neříkejte například, že chcete zvýšit plat o pár stovek nebo o 10 %. Lépe bude působit přímo řečená částka zaokrouhlená na tisíce.

Ohodnoťte tento článek:
3,5
Právě čtete

Jak si říct o zvýšení platu. Připravte si důvod, proč si zasloužíte víc peněz