Menu
StudentMag
Kariéra pro studenty

Pro a proti neplacených stáží. Rozmyslete si předem, zda se vám vyplatí

Redakce

Redakce

16. 7. 2017

Váháte nad tím, zda absolvovat neplacenou stáž? Nejste dostatečně motivováni k práci, pokud nedostáváte finanční odměnu? Přečtěte si tento článek a zjistěte více o neplacených stážích.

O stáže obecně je mezi studenty velký zájem. Jestliže se vám podařilo najít si placenou stáž, pak tuto příležitost v žádném případě neodmítejte. Pokud máte možnost jít na neplacenou stáž, neodmítejte ji tak rychle, pouze si vše dopředu dobře promyslete.

Mohlo by se zdát, že pro společnost je z finančního hlediska velmi výhodné, pokud nemusí pracovní sílu platit. Na druhé straně, nezkušeného stážistu je třeba se vším seznámit, zaškolit a je třeba na něj dohlížet. Pro tuto činnost musí společnost vyhradit některého ze zaměstnanců, který pak stážistovi věnuje velkou spoustu času.

Jak získat praxi v oboru? Přihlaste se na stáž!

Zjistěte si o stáži co nejvíce informací

Proto než nastoupíte na neplacenou stáž, je dobré zjistit co nejvíce o tom, zda se vám ve společnosti skutečně bude někdo věnovat a nečeká vás jen postávání u kopírky. Nebojte se společnost kontaktovat a vyptávat se na bližší informace.

Dále věnujte pozornost tomu, jaké je zaměření stáže a zda se vám skutečně hodí z hlediska budoucí profese. Nezapomeňte si také zjistit co nejvíce informací o dané společnosti. Máte možnost jít na stáž se zaměřením, které vás skutečně zajímá, a to do jedné z nejlepších společností v oboru? Nehleďte na peníze a jděte do toho.

Kam za prací do zahraničí? 9 zemí, kde si slušně vyděláte

Možnosti financování neplacené stáže

Někdy může být ale absolvování neplacené stáže problematické, zvláště pokud se jedná o stáž zahraniční, kdy je student nucen platit si ubytování a stravu. Řešením může být čerpání podpory z programu Erasmus. K tomu je ale třeba splnit určité podmínky. Další možností je vyptat se na studijním oddělení vaší fakulty, zda není možné obdržet stipendium na podporu zahraničních pracovních stáží.

Jestliže jste došli k tomu, že by vás neplacená stáž přivedla na mizinu, nic si z toho nedělejte. I velmi obyčejně vypadající brigáda, která je navíc placená, vám může dát mnoho.

Ohodnoťte tento článek:
5
Právě čtete

Pro a proti neplacených stáží. Rozmyslete si předem, zda se vám vyplatí