Menu
StudentMag
Studium

6 tipů, jak zvládnout první rok na VŠ. Účast na přednáškách dělá divy

Lucie Hejduková

Lucie Hejduková

20. 8. 2018

Režim vysokých škol je velmi odlišný od škol středních a studentům dělá problém mu přivyknout. Docházka na většinu přednášek není povinná, v průběhu semestru neprobíhá žádné testování, o domácích úkolech ani nemluvě – ty jsou opravdovou raritou. Studenti tak často podlehnou mylnému zdání o jednoduchosti studia a učení odkládají až na začátek zkouškového období.

Ať už jste „věčný student“, potřetí opakující první ročník, či vyděšený maturant, tipy, jak zvládnout první rok na VŠ, vám pomohou přežít bez ztráty (další) kytičky.

Prázdninová příprava

Může se to zdát trochu přehnané, ale v mnohých případech má učení se již před začátkem semestru svá opodstatnění. Například pokud se vaše budoucí studium skládá především z četby knih a domácí práce, není na škodu udělat si malý náskok.

Rozvržení studia a informace o škole

Snažte se získat co nejvíce informací o studiu – kolik kreditů je nutných pro postup do letního semestru, jaké kurzy je nutné splnit, které mají povinnou docházku a které ne. Taktéž není od věci poznamenat si budovy a třídy, kde se přednášky konají.

Jak si sestavit rozvrh na VŠ? Podívejte se, co všechno vzít v potaz

Studenti, spojte své síly

Protože víc hlav víc ví, je užitečné spojit síly s ostatními spolužáky. Efektivní je vytvořit na některé ze sociálních sítí skupinu prváků, kde můžete společně sdílet různé dokumenty, skripta, nahrávky a dojmy z přednášek. Velkou pomoc vždy poskytují informace od starších studentů – poradí vám, jaké přednášky jsou zábavné, na které učitele je dobré dávat si pozor a podobně. Existují rovněž různé internetové portály a studentské organizace, informující o studijních povinnostech.

Účast na přednáškách dělá divy

Ačkoli dnes většina učitelů nevyžaduje účast na přednáškách, výjimkou bývají různá cvičení a prosemináře, je dobré kurzy navštěvovat. Velmi často se na nich látka probírá pomocí příkladů, což vám pomůže si teorii lépe pamatovat. Pokud si navíc budete dělat výpisky, látka se vám přirozeně zažije. Můžete také snadno odhadnout, co je pro vyučujícího důležité, a případné nesrovnalosti s ním ihned konzultovat, ptát se, jednoduše projevit zájem.

Přečtěte si 4 tipy, jak si najít přátele na VŠ. Nebojte se komunikovat

Zkoušky, testy, písemky

Pro úspěšnou atestaci kurzu ve většině případů však nestačí „pouze“ výpisky z přednášek, jak tomu bylo na střední škole. Připravte se na práci se skripty, povinnou literaturou a učebnicemi. Také vypracování několika seminárních prací nebývá neobvyklé. U zkoušky velmi často záleží na tom, kdo vás bude zkoušet, případně jakou variantu testu dostanete – štěstí tak hraje velkou roli. Neváhejte využívat předtermíny a vyvarujte se přihlašování na zkoušky v termínech posledních.

Zápočet a kolokvium? Zorientujte se v základních pojmech na VŠ

Průběžné studium, úspěch téměř zaručen

Rozsah učiva nutný ke zkouškám na VŠ je velmi obsáhlý a lze jej bez problému přirovnat k maturitě. První ročních bývá nejvíce vyřazovací, a proto je nutné učit se průběžně. Nenechávejte vše na poslední chvíli, věřte, vyplatí se vám to. Stačí si jednou za dvě, tři přednášky látku zopakovat a průběžně číst povinnou literaturu, stačí pár stránek denně, což ani není tak časově náročné. Pokud do školy dojíždíte, můžete například čas strávený ve vlaku využít k pročtení poznámek z přednášky.

Ohodnoťte tento článek:
4,2
Právě čtete

6 tipů, jak zvládnout první rok na VŠ. Účast na přednáškách dělá divy