Menu
StudentMag
Studium

Jak si sestavit rozvrh na VŠ? Podívejte se, co všechno vzít v potaz

Redakce

Redakce

21. 8. 2018

Doba, kdy jste v osm hodin ráno zasedli do školních lavic a končili v brzkých odpoledních hodinách, je dávno pryč. Školní hodiny jsou vyměněny za přednášky a semináře, třídní kniha se změnila na docházkový arch, kde se každý seminář budete podepisovat. I známé školní zvonění je odesláno do dávné historie.

S nástupem do každého semestru vás čeká zápis předmětů v univerzitních elektronických informačních systémech. Mnohdy je to běh na dlouhou trať s notnou dávkou trpělivosti a čekání, obzvláště v prvním ročníku, kdy jsou všechny předměty beznadějně obsazené.

Co je důležité vědět

V první řadě se budete muset držet zadaných studijních plánů pro každý ročník. Do začátku si zapište jen to, co musíte a co je pro vás důležité. Myslete na to, aby váš rozvrh splňoval fakultou doporučený počet kreditů, ale buďte zároveň opatrní a neberte si toho v začátku na svá bedra příliš.

Uvědomte si, že jste poprvé na vysoké škole a všechno je pro vás nové; už to není pohodová střední škola, kde o vás učitelé pečovali, zde se o vše musíte starat sami.

19 důvodů, proč je sestavování rozvrhu na VŠ největší pozemské utrpení

Vlastní tvorba rozvrhu

Většinou máte na svém účtu ve studijním systému tabulku (chcete-li, seznam s předměty), které musíte splnit během tří let bakalářského studia a dvou let studia magisterského. V této tabulce jsou předměty rozděleny do skupin A – povinné předměty (áčkové), B – předměty pro určitý obor (béčkové) a C – volitelné předměty (céčkové).

Z každé této skupiny předmětů máte stanovený minimální počet kreditů, které v této oblasti musíte splnit. Áčkové předměty musíte splnit bezpodmínečně všechny, u béčkových si můžete lehce vybírat (záleží na benevolenci fakulty, co poskytuje za možnosti), céčkové předměty si můžete volit libovolně i z jiných fakult, dle vašeho zájmu.

6 tipů, jak zvládnout první rok na VŠ. Účast na přednáškách dělá divy

Ten čas

Berte v úvahu vaše časové možnosti (pokud dojíždíte či máte sjednanou brigádu). Některé semináře, přednášky či cvičení mohou probíhat pouze v jednom termínu, a to i ve večerních hodinách.

A zase ty kredity

Mějte na paměti minimální hodnotu kreditů za daný semestr či akademický rok, kterých musíte dosáhnout. Obvykle to bývá minimálně 40 kreditů za akademický rok, optimální je dosáhnutí 60 kreditů.

Každý předmět je ohodnocen kredity dle náročnosti studia. Může se stát, že si zapíšete málo předmětů s malým počtem kreditů nebo se vám nepodaří úspěšně splnit některé předměty. To může mít katastrofální následky – ukončení vašeho studia.

Ohodnoťte tento článek:
3,7
Právě čtete

Jak si sestavit rozvrh na VŠ? Podívejte se, co všechno vzít v potaz