Menu
StudentMag
Studentský život

Přečtěte si 4 tipy, jak si najít přátele na VŠ. Nebojte se komunikovat

Redakce

Redakce

17. 9. 2017

Odstěhování se z domova a zabydlení se na koleji nebo ve studentském podnájmu vnímá mnoho studentů jako ztrátu svého teritoria, čili ztrátu pohodlí a bezpečí. Hledání nových kamarádů na novém místě bydliště však nemusí být až tak děsivé.

Důležité je si uvědomit, že všichni jsme na stejné lodi: stěhování na nové místo, potkávání nových lidí, začátek studia na nové škole. Vysoká škola je nejlepší místo k hledání kamarádů na celý život. Poradíme vám pár tipů, jak se rychle spřátelit.

1. Snažte se být maximálně společenští

I přesto, že nepatříte zrovna mezi společenské tvory, neuzavírejte se do sebe a snažte se více zdržovat ve společných prostorech jako je kuchyň či obývák ve vašem podnájmu nebo třeba školní jídelna a knihovna ve vaší nové škole. Jakmile narazíte na osobu, která evidentně také hledá příležitost k seznámení, neváhejte navázat kontakt.

6 tipů, jak zvládnout první rok na VŠ. Účast na přednáškách dělá divy

2. Nebojte se ptát na cokoliv, co vás napadne

Navázání kontaktu nemusí být tak složité, pokud najdete s dotyčnou osobou společné téma. Nevíte, kde je studijní oddělení, jaká je otevírací doba knihovny, jak si objednat v jídelně obědy nebo jak si vybrat volitelné předměty? Nebojte se zeptat. Nejprve jen požádáte o radu zkušenějšího spolužáka a pak už se můžete bavit o čemkoliv.

3. Dělejte věci společně

Jdete si půjčit povinnou literaturu do knihovny, přihlásit se na jazykový kurz nebo si koupit svačinu do supermarketu? Plánujete jít na zajímavou přednášku nebo si jen zacvičit do fitness centra? Neváhejte a vezměte své spolužáky nebo spolubydlící s sebou. Ve společnosti druhých lidí strávíte den příjemněji a třeba příště zase oni pozvou někam vás.

Vypíchli jsme 10 důvodů, proč budete spolubydlení prostě milovat

4. Najděte si novou aktivitu

Nikdy jste nebyli členem školní rady, nepodíleli jste se na přípravě školního plesu nebo jste nehráli žádný sport ve školním družstvu? Zkuste to. Čím víc školních aktivit budete mít a čím víc se budete ukazovat ve společnosti jiných studentů, tím víc příležitostí k seznámení a k najití nových kamarádů budete mít.

Ať už začnete hledat nové kamarády jakkoliv, nezapomeňte, že začátky bývají těžké pro každého. Snažte se tedy být pozitivní a co nejvíce přirození a ono to všechno půjde nakonec samo.

Ohodnoťte tento článek:
5
Právě čtete

Přečtěte si 4 tipy, jak si najít přátele na VŠ. Nebojte se komunikovat