Menu
StudentMag
Cizí jazyk

Známe 5 perspektivních jazyků budoucnosti. Čínština předběhla i němčinu

Lucie Hejduková

Lucie Hejduková

27. 1. 2020

S kterými jazyky se na trhu práce uchytíte nejspíše? Britská studie z roku 2013 tvrdí, že velké evropské jazyky jako francouzština či němčina už tak podstatné nejsou. Předběhla je arabština a čínština.

Autoři studie s názvem Jazyky pro budoucnost se pokusili analyzovat ekonomické, politické a kulturní faktory a vytvořili tak žebříček jazyků, které budou v příštích dvaceti letech nejperspektivnější. Ve studii není zahrnuta angličtina, vzhledem k jejímu britskému původu.

1. Španělština

Španělština je jeden z nejrozšířenějších jazyků ve světě. Je úředním jazykem nejen ve Španělsku, ale i ve státech Jižní a Střední Ameriky, například v Mexiku, Argentině či Kolumbii.

Španělština dnes zažívá znatelnou expanzi především v kultuře mladých lidí a tvoří tak opozici vůči silně zakořeněné anglosaské kultuře.

2. Arabština

Arabština je úředním jazykem především v severní Africe a Asii. Perspektivnost přisuzovaná právě arabštině může být překvapující, ale má své opodstatnění. Ekonomika arabských států neustále expanduje a například pro britské zboží jsou tyto státy stále větším odbytištěm.

3. Francouzština

Tímto románským jazykem se domluvíte nejen ve Francii, Švýcarsku, Belgii a Kanadě, ale také v mnoha zemích Afriky. Francie má nejen v Evropě velké zastoupení svých firem. Například belgický Brusel je sídlem mnoha institucí Evropské unie. Francouzštinu jako když najdete, pokud se hodláte angažovat právě v těchto organizacích.

4. Obecná (standardní) čínština

Obecná čínština, nesprávně také nazývána mandarínština, je úředním jazykem Čínské lidové republiky.

Je všeobecně známo, že v současné čínštině existuje velké množství dialektů, což je poněkud problematické. Pro standardní účely ekonomických společností se proto používá nejčastěji angličtina. Odhaduje se však, že s rychle rostoucím počtem obyvatel a expandující ekonomikou Číny se stále více vyplatí učit se čínsky.

5. Němčina

Právě pro Českou republiku, jejíž historie i současnost je tolik spojena právě s Německem, je německý jazyk stále klíčovým. Jeho znalost ocení především studenti humanitních oborů jako je historiografie a sociologie, jež mají právě německé kořeny.

V Evropě je němčina druhým nejrozšířenějším jazykem po ruštině a domluvíte se s ním i v Namibii.

Ohodnoťte tento článek:
3,3
Právě čtete

Známe 5 perspektivních jazyků budoucnosti. Čínština předběhla i němčinu