Menu
StudentMag
Studium v zahraničí

Známe 10 důvodů, proč jet na Erasmus. Rozmluvíte se jako nikdy předtím

Redakce

Redakce

16. 1. 2020

Studijní pobyt v zahraničí je jedinečná zkušenost. Za hranicemi důvěrně známého prostředí vás čekají zážitky, které vám už nikdy nikdo nevezme. Váháte-li, zdali si podat přihlášku na Erasmus, podívejte se na přehled důvodů, proč se to rozhodně vyplatí.

1. Naučíte se opravdu používat cizí jazyk

Učíte se cizí jazyk řadu let, ale v zahraničí těžko hledáte slova, kdykoli na vás promluví rodilý mluvčí? Díky Erasmu se posunete od učebnicové znalosti ke znalosti komunikativní. Denně se totiž budete ocitat v situacích, kdy bude aktivní použití cizího jazyka nezbytné. Kromě toho jazyk kolem sebe neustále uslyšíte, čímž se naučíte lépe rozumět a odposloucháte i správnou výslovnost.

2. Peníze vám samy přistanou na účtu

Vycestovat do zahraničí a ještě za to dostat zaplaceno? Program Erasmus umí i takové zázraky. Přiznejme si, že v životě není mnoho situací, kdy člověk dostane finanční podporu, aniž by pracoval.

3. Poznáte nové přátele

Na Erasmu se vám naskytne nespočet příležitostí, jak se seznámit s mladými lidmi z Evropy i ze vzdálenějších zemí. Dozvíte se od nich řadu zajímavostí o životě v cizině a vy sami je často překvapíte poměry u nás. Vaše zahraniční kamarády nikdy nepřestane udivovat, že v české hospodě nalévají pivo za jedno euro.

4. Zbavíte se stereotypu

Znáte ve vašem městě každý kamínek a máte pocit, že tam všechno ulpělo ve stojatých vodách? Na Erasmu budete stále objevovat něco nového. Nové situace vás odvedou ze zaběhnutých kolejí na dosud neprošlapané cesty, které vás probudí k větší aktivitě.

5. Prozkoumáte novou zemi

I na studijním pobytu si najdete čas na cestování. Díky Erasmu poznáte místa, o nichž byste jinak nejspíš neměli ani tušení.

6. Osamostatníte se

O víkendu vám maminka nenavaří a ani nákup do ledničky sám nenaskáče. V zahraničí se naučíte spoléhat jen sami na sebe. Odměnou za větší zodpovědnost vám bude v podstatě neomezená svoboda. Nikomu nebudete muset vysvětlovat, kam právě jdete a kdy se vrátíte zpátky.

7. Jídlo v menze vám bude chutnat

Zaručit to nemůžeme, ale je velmi pravděpodobné, že si v menze na Erasmu pochutnáte. Zelenina už se nebude nesměle krčit na okraji talíře, ale stane se jednou z hlavních příloh, stejně běžnou jako brambory nebo rýže. Je libo po obědě kávu, zákusek, puding či jiný dezert? Nemusíte hned běžet do cukrárny, stačí si zajít do univerzitní kafetérie, kde si smlsnete za studentské ceny.

8. Nebudete zakřiknutí ťuňťové

Zvládli jste semestr nebo rok studovat na zahraniční univerzitě, komunikovat na úřadech v cizím jazyce, zařídit si veškerou administrativu spojenou s vaším pobytem. To je přece velký krok kupředu a důvod, proč si víc věřit.

9. Vylepšíte si životopis

Absolvováním studijního pobytu v zahraničí dáváte svému potenciálnímu zaměstnavateli najevo, že se nebojíte změn, jste organizačně zdatní a máte dobré jazykové znalosti. Zvláště ve firmách s mezinárodním zázemím pak přijdou vhod vaše interkulturní kompetence.

10. Získáte nadhled

Jak je doma dobře (špatně), doma nepoznáte. Teprve když se vzdálíte, uvidíte své okolí z nové perspektivy. Naučíte se vážit si samozřejmostí, které vám v zahraničí chyběly, a začnete uvažovat nad tím, jak by se daly změnit k lepšímu věci, které dobře nefungují.

Až se po návratu dočkáte nevrlého přivítání v ubytovací kanceláři české koleje, zůstanete nad věcí. Viděli jste kus světa a víte, že se jinde podobné záležitosti řeší s úsměvem. Teď si na vás nějaká kolejbaba jen tak nepřijde!

Ohodnoťte tento článek:
5
Právě čtete

Známe 10 důvodů, proč jet na Erasmus. Rozmluvíte se jako nikdy předtím