Menu
StudentMag
Autoškola

Začátky za volantem: Ověřené tipy, díky kterým se zbavíte stresu z řízení

Řízení je pro většinu dospělých lidí neodmyslitelnou součástí každodenního života. Některým začátečníkům však představa prvních jízd bez instruktora způsobuje vrásky na čele. Nenechte se ale odradit! Přinášíme vám ověřené tipy, jak zvládnout začátky za volantem, abyste brázdili cesty sebejistě co nejdříve.

Před jízdou

Ještě předtím, než absolvujete první jízdy bez dozoru, dopodrobna se seznamte s vozidlem, na kterém budete jezdit. Vyzkoušejte si zapnout všechna světla, stěrače, směrovky a snažte se tyto pohyby automatizovat. Pamatujte, že čím důvěrněji budete znát ovládací prvky auta, tím jednodušší bude manipulace v provozu. Nezapomeňte také zkontrolovat, zda máte s sebou všechny potřebné dokumenty, platné pojištění, ale také občanský a řidičský průkaz. K pohodlí při řízení přispívá také havarijní pojištění, které může snížit stres například během parkování na užších parkovacích místech.

Požádejte o pomoc zkušeného řidiče

Pokud se na jízdu o samotě zatím necítíte, poproste o pomoc zkušeného řidiče. Ten vám dodá potřebnou dávku odvahy a první jízdy už pro vás nebudou noční můrou. Dbejte ale také na to, aby měl váš spolujezdec nejen zkušenosti, ale také klidnou povahu a trpělivost. Zbytečný křik a nervozita vám na komfortu rozhodně nepřidají. V krajním případě by vás taková nepříjemná zkušenost mohla od řízení nadobro odradit. Vyberte si proto k sobě někoho, kdo vám s klidem poradí v jakékoli situaci.

Jak řídit auto

Zdroj: pxhere.com

Pro začátek zvolte jízdu na méně frekventované silnici

Zřejmě nikoho nepřekvapí, že musíte jezdit pravidelně. Jedině tak si řízení zautomatizujete. Ze začátku se ale raději vyhněte dopravní špičce a přeplněným městským ulicím. Raději trénujte na méně frekventovaných silnicích, na kterých se budete cítit jistěji. Po pár jízdách si už troufnete do většího provozu.

Trasu pečlivě naplánujte

První cesty, na které se vydáte, jste zřejmě v pozici spolujezdce absolvovali už mnohokrát. Ze sedadla řidiče začátečníka se však ze známé cesty může stát stresující jízda. Proto si trasu předem pečlivě naplánujte. Pomůžou vám online mapy, díky nimž jednoduše uvidíte, co vás na cestě čeká. V případě, že se chystáte na neznámou cestu, doporučujeme vyzkoušet navigaci v mobilu. Potřebný je ale v takovém případě bezpečný držák na mobil. A nezapomeňte si zapnout ani hlasové navigování, abyste se nemuseli neustále dívat na obrazovku.

Jak řídit auto

Zdroj: pexels.com

Řízení bez stresu může dosáhnout každý. Vždy myslete na to, že každý ostřílený řidič kdysi seděl za volantem poprvé. Věřte si, naberte odvahu a začněte trénovat. Jedině díky tomu si osvojíte potřebné dovednosti. Stačí dodržovat pravidla silničního provozu, být ohleduplný vůči ostatním a trpělivý. S trochou praxe už pro vás řízení nebude žádným strašákem.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Začátky za volantem: Ověřené tipy, díky kterým se zbavíte stresu z řízení