Menu
StudentMag
Autoškola

Jak se naučit couvat s autem? Vyzrajte na podélné parkování

Adéla Lišková

Adéla Lišková

11. 10. 2017

I když by vás tuto dovednost měli naučit v autoškole, pro mnoho čerstvých řidičů, ale i těch, kteří se po silnicích prohání již nějaký ten rok, je couvání společně s parkováním velký problém. Jak se naučit couvat s autem? Poradíme vám trik od zkušených profesionálů.

Jak správně couvat s autem

Couvání s autem je nutné zvládat především z důvodu, že se často nezbytně pojí s parkováním. Lidé, které couvání děsí se mu samozřejmě snaží nějakým způsobem vyhnout, ovšem zejména ve velkých městech, kde se počítá každý metr, to může být velmi obtížné, ne-li nemožné.

Často se můžete setkat s tím, že budete nuceni zaparkovat podélně – tedy vejít se do mezery mezi auty, které jsou poskládané za sebou (tak, jakoby jely za sebou). Typicky se takto parkuje podél ulic ve městech. Tento typ parkování, kterému se říká podélné parkování, je asi nejtěžším. Ovšem naštěstí na něj existuje ověřená technika.

Jak couvat s autem – podélné parkování

Na začátek jenom připomeňme, že parkovat musíte ve směru jízdy. Parkovat proti směru jízdy (v opačném pruhu) je přestupek a hrozí vám za něj pokuta. A jak tedy správně couvat s autem při podélném parkování?

Podélné parkování – vyrovnání pozice

  • Vyberte si své parkovací místo
  • Najeďte se svým autem tak, aby bylo vedle auta, které stojí před vybraným parkovacím místem (mezi vámi nechte mezeru tři čtvrtě metru až metr) a rovněž v rovnoběžném úhlu s chodníkem
  • než začnete s parkováním, pomocí zpětného zrcátka se ujistěte, zda za vám nestojí jiné auto či osoba

Podélné parkování – couvání v levém oblouku

  • nyní vás čeká couvání v levém oblouku – vytočte volant co nejvíce doprava, zařaďte zpátečku a začněte opatrně couvat
  • pokud to děláte správně, váš vůz se levým obloukem obtočí kolem zadku předního auta

Podélné parkování – couvání v pravém oblouku

  • v tomto momente bude třeba zacouvat v pravém oblouku – vytočte volant doleva a začněte couvat
  • až budete v rovnoběžné pozici s chodníkem, přestaňte couvat
  • pravděpodobně se dostanete do pozice, kdy jste příliš blízko zadního auta – zařaďte tedy jedničku popojeďte dopředu (měli byste být přibližně ve stejné vzdálenosti od předního a zadního auta)

Podélně se dá parkovat samozřejmě i zepředu, kde se obejdete bez couvání. Nicméně je to možné jen v případech, kdy na to máte poměrně dost místa (zhruba dvakrát delší místo, než je délka vašeho vozidla). Couvání v případě podélného parkování má totiž tu výhodu, že osa otáčení je z valné většiny z zadních kolech, díky čemuž nepotřebujete tolik místa.

Jak se naučit couvat s autem – video

Přečetli jste si náš návod, ale stále se máte z couvání trochu obavy? Pak vám doporučuje shlédnout několik audiovizuálních pomůcek, například toto video Jak parkovat? Jednoduché parkování podélné, kde uvidíte ukázkové couvání při podélném parkování. A jak couvat při klasickém kolmém parkování zase uvidíte ve videu Jak parkovat? Parkování pozadu.

Ohodnoťte tento článek:
4,1
Právě čtete

Jak se naučit couvat s autem? Vyzrajte na podélné parkování