Menu
StudentMag
Bakalářská a diplomová práce

Vybíráte téma bakalářky? Přečtěte si našich 11 tipů a na nic nezapomenete

Redakce

Redakce

12. 8. 2018

Pokud nepatříte k těm, kteří mají ohledně tématu bakalářské práce jasno už od začátku studia, možná si tak úplně nevíte rady. Tento článek vám nastíní, na co byste při výběru tématu bakalářské práce neměli zapomenout. Není toho málo, proto si nevybírejte až na poslední chvíli.

1. Prohlédněte si už vypsaná témata

Pro začátek je nejjednodušší poohlédnout se po vypsaných tématech prací. Pokud naleznete vypsaná hotová témata bakalářských prací, pak už si stačí jen vybrat podle toho, co vás zajímá.

Možná se setkáte i s tím, že učitelé vypisují rámcová témata nebo spíše okruhy. V takovém případě vám učitel pouze ukazuje směr, jakým by se vaše práce mohla ubírat, a je na vás vymyslet konkrétní téma a zaměření.

2. Bude vás to bavit?

Vždy přemýšlejte nad tím, zda vás dané téma zajímá a zda vás bude bavit jej zpracovávat. Pokud o daném tématu mnoho nevíte, můžete mít pocit, že je to téma pro vás jako stvořené. Když pak začnete psát, zjistíte, že to tak vůbec není. Proto je dobré si téma blíže nastudovat a zjistit, co obnáší. K tomu se hodí již napsané bakalářky na podobné téma.

Jak probíhá obhajoba bakalářské práce? Přinášíme návod, jak se na ni připravit

3. Když si vymýšlíte své téma

Pokud se pouštíte do vymýšlení vlastního tématu bakalářské práce, mějte na paměti, že by téma mělo vždy souviset se studovaným oborem. To, zda splňujete tuto podmínku, souvisí do značné míry s tím, jak na danou věc pohlíží váš vedoucí a zda je ochoten práci na vámi vymyšlené téma vést.

4. Zapátrejte na internetu

Při vymýšlení vlastního tématu práce vám mohou pomoci oborové servery, na kterých je možné zjistit, jaké otázky jsou ve vašem oboru aktuální. Právě aktuální otázky a problémy jsou velmi vhodné ke zpracování v bakalářské práci.

5. Není vaše téma moc rozsáhlé, nebo moc úzké?

Zvažte také rozsah a hloubku vašeho tématu. Bakalářská práce není tak obsáhlá jako diplomová práce, rozsah se pohybuje kolem 40 normostran. Práce by měla mít také určitou hloubku, neměla by jít pouze po povrchu.

Potřebuji pomoc s napsáním bakalářské práce? Jaké jsou ceny, možnosti a rizika

6. Co nového jste schopní oboru přinést?

S tím souvisí i to, že by práce měla být přínosná, měla by přinášet něco nového a obor obohatit. Dále je vhodné zmínit, kým by mohla být práce prakticky využita. Proto se nehodí zpracovávat již mnohokrát zpracované téma.

7. Výhoda praktických bakalářek? Spolupráce s firmami

Pokud máte možnost psát vaši bakalářskou práci ve spolupráci s praxí, pak tuto příležitost určitě využijte. Některé větší firmy dokonce vypisují témata bakalářských a diplomových prací, které je možné ve spolupráci s nimi vypracovat.

8. Budete se moci prací prezentovat?

V poslední době se také nahlíží na bakalářské a diplomové práce jako na prostředek, který vám může zajistit pracovní uplatnění v daném oboru. Prací se můžete prezentovat, můžete prokazovat zájem o obor a požadované znalosti z oboru.

Jak správně napsat anotaci do bakalářské či diplomové práce

9. Budete mít dostatek zdrojů?

Neměli byste opomenout posoudit také dostupnost zdrojů. Není nic horšího než zjištění, že nemáte z čeho čerpat. Nezapomínejte, že je možné využít také cizojazyčnou literaturu. Mnoho univerzit nabízí svým studentům bezplatný přístup do databází odborných článků, které jsou velmi dobrým zdrojem, proto se naučte s databázemi pracovat.

10. Pečlivě volte vedoucího práce

Velmi důležité je rovněž dobře zvolit vedoucího práce. Pokud si nejste jisti, jaký je ten který učitel jako vedoucí práce, zeptejte se ve vyšších ročnících někoho, kdo u něj svou práci psal.

Jak napsat bakalářskou práci za týden? 7 tipů, jak ušetřit čas

11. Promyslete si metodologii

Měli byste se také alespoň krátce zamyslet nad metodologií práce. Zda budete provádět například dotazníkové šetření, jakého bude rozsahu, zda jste schopni ho provést.

Ohodnoťte tento článek:
1,8
Právě čtete

Vybíráte téma bakalářky? Přečtěte si našich 11 tipů a na nic nezapomenete