Menu
StudentMag
Studium

Valí se na vás příliš povinností? Máme 7 tipů, jak stihnout vše důležité

Redakce

Redakce

18. 11. 2014

Máte tolik povinností, že se vám z nich točí hlava? Neflákáte se, a přitom stále nestíháte? Dejte si na chvíli pauzu a přečtěte si tento článek. Naleznete v něm rady, jak zorganizovat své povinnosti i jak odpočívat.

1. Stanovte si priority

Jestliže neustále něco děláte, a přesto nestíháte, pak je zřejmé, že si potřebujete stanovit priority. Zamyslete se nad tím, co je pro vás důležité. Vycházejte při tom z toho, jaké máte v životě cíle.

Na základě toho roztřiďte svoje úkoly na důležité a nedůležité. V rámci těchto dvou skupin dále rozdělte úkoly na naléhavé a nenaléhavé. Nyní vidíte, kterým úkolům se vyplatí věnovat čas a které je třeba splnit nejdříve. Nedůležité a nenaléhavé úkoly můžete vypustit.

2. Zjistěte, kdy jste nejvýkonnější

Zamyslete se nad tím, jak jste výkonní v průběhu dne. Vstáváte brzy a jste nejvíce aktivní dopoledne, nebo máte naopak nejvíce energie večer a pracujete rádi v noci?

3. Používejte diář

Všechny povinnosti, které na vás čekají, si naplánujte. K tomu vám dobře poslouží diář. Při plánování zohledněte, zda jste ranní ptáče nebo naopak, a důležité úkoly si naplánujte na denní dobu, během které jste aktivní.

Plán dodržujte a splněné úkoly si odškrtávejte. Budete mít dobrý pocit, že vám povinnosti ubývají.

4. Pozor na prokrastinaci

Jestliže budete úkoly na poslední chvíli odkládat, dostaví se stres a pocit viny. Pokud vám nic nebrání, snažte se plnit úkoly podle toho, jak jste je naplánovali.

Popřemýšlejte nad tím, které vaše aktivity jsou pouze požírači času, a ty omezte. Nejčastěji jde o pobývání na sociálních sítích nebo bezcílné brouzdání po internetu.

Při práci nebo při studiu mnohem efektivněji využijete čas, pokud si budete dělat krátké pauzy v případě, že cítíte únavu nebo pokles soustředění. Na druhé straně to ale s pauzami nepřehánějte, nebo se dostanete do časové tísně a budete ve stresu.

5. Není nutné být nejlepší

Důvodem, proč se na vás povinnosti valí ze všech stran, může být i to, že jste příliš ambiciózní a kladete na sebe příliš vysoké nároky. V takovém případě se musíte naučit smířit s tím, že nebudete ve všem stoprocentně úspěšní. Pokud jste navíc ještě perfekcionista, musíte se naučit, jak méně důležité úkoly odfláknout.

6. Zapojte své okolí

Některé úkoly můžete také delegovat. A tím nemáme na mysli pouze povinnosti v práci. S mnoha úkoly vám může pomoci rodina nebo přátelé. Možná že jim to zabere podstatně méně času, než kdybyste se s daným úkolem mořili vy.

7. Odpočívejte

Při plánování nezapomeňte také na odpočinek. Není nutné, abyste v diáři plánovali, kdy budete chodit spát. Jde o to, vyhradit si čas na výlety, koncerty, divadla nebo posezení s přáteli. Pokud právě odpočíváte, dělejte to pořádně, nevěnujte se výše zmíněným aktivitám, které pouze žerou váš čas. Navíc, pokud si naplánujete svůj volný čas, máte se vždy na co těšit.

Ohodnoťte tento článek:
5
Právě čtete

Valí se na vás příliš povinností? Máme 7 tipů, jak stihnout vše důležité