Menu
StudentMag
Studium

Šílíte z nedostatku času? Máme pro vás 7 tipů, jak si rozvrhnout učení

Redakce

Redakce

8. 1. 2014

Zkoušky, testy, písemky. Slova, při kterých se většině z nás dělá nevolno. Jak vmísit učení do jinak velmi nabitého programu studenta? Jak mít dostatek času na školu a zároveň na kamarády? Úkol je to nelehký, ale přinášíme sedm tipů, které vám pomohou.

Ilustrační foto. Foto: Šárka Prágrová, StudentMag.cz

Ilustrační foto. Foto: Šárka Prágrová, StudentMag.cz

1. Kolik máte času?

Možná se vám to zdá jako lehká otázka, ale abyste mohli i odpočívat, měli byste vědět, kolik máte času. Jestliže píšete test například za tři dny, zhruba si propočítejte, za jak dlouho se stihnete naučit látku pro daný den. Můžete si dát limit na den deset stránek nebo padesát, to je jen na vás. Promyslete to tak, abyste se nedostali do zbytečného stresu.

2. Učení je mučení?

Ne každý z nás přistoupí k učebnici s natěšeným výrazem. Proto je dobré rozvrhnout si čas na každou kapitolu, kterou se máte naučit. Projděte si nejdřív zběžně obsah kapitol a podtrhejte si nejsložitější. Na ně si pak vyhraďte víc času a začněte s nimi, neodkládejte to.

3. Dělejte si poznámky

Nejspíš se vám do toho nebude chtít, jenže je přínosné si z každé kapitoly vypsat alespoň klíčové pojmy, ty si druhý den zběžně projděte. Nejvíc toho zapomeneme za 24 hodin, tudíž když si to do druhého dne zopakujete, bude to pro vás přínosné.

4. Chytrý seznam

Není od věci sepsat si studijní povinnosti, které musíte splnit. Budete vědět, jak naložit s časem. Seznam si projděte raději dvakrát, ať se vám nestane nepříjemné překvapení, že zapomenete na důležitou zkoušku. (Asi si myslíte, že to není možné, ale vězte, že v mém okolí se vyskytují lidé, kteří to dokázali.)

5. Nemíchejte dva předměty

Pokud můžete, zkuste se učit daný den dva odlišné předměty. (Samozřejmě, když máte čas učit se jeden denně, učte se jeden denně a nepřidělávejte si práci.) Ovšem ne vždy to časový tlak dovolí. Důležité je učit se pokud možno dva zcela odlišné předměty, které se vám nesmíchají dohromady. Naprosto nešťastné je spojení například angličtiny a němčiny. V té chvíli se vám začnou vytrácet i slovíčka česká.

6. Nezapomínejte na kamarády

Záleží na tom, jestli vám vyhovuje skupinové učení, jinými slovy „pořádná nalejvárna se spolužáky“, anebo ne. Jestliže patříte k příznivcům, není od věci domluvit si schůzku, vzájemně si prostudovat poznámky, zvláště pak pokud jste moc do školy nechodili a ti druzí ano, případně se zkoušet.

Pro někoho to bývá matoucí a stresující, protože má dojem, že nic neumí a ostatní hýří vědomostmi. Uklidním vás – málokdo se na takový sraz jde přesvědčit, že je líp naučený než jeho spolužáci.

7. Zasloužený klid

Nejpříjemnější tip na závěr. Ušetřený čas věnujte činnostem, které vás baví. Běžte na procházku, do hospody, do kina. Je to na vás. Každopádně se za případný úspěch na minovém školním poli nezapomeňte odměnit. Vždyť je to jen učení!

Ohodnoťte tento článek:
5
Právě čtete

Šílíte z nedostatku času? Máme pro vás 7 tipů, jak si rozvrhnout učení