Menu
StudentMag
Studentské finance

Studentské jízdné ve vlacích: přečtěte si, jaké slevy dopravci nabízejí

Vendula Pazderová

Vendula Pazderová

1. 10. 2014

Studenti, kteří do školy musí dojíždět, mají ve vlacích na výběr nejrůznější slevy. Pokud letos dojíždíte poprvé a ve studentských jízdných se neorientujete, přinášíme vám přehled slev, které nabízejí současní vlakoví dopravci.

Studentské jízdné u Českých drah

U Českých drah lze využít klasickou oranžovou průkazku, která funguje i jako průkaz do autobusů. Platí pro žáky a studenti od 15 do 26 let a koupíte ji u přepážky na nádraží.

Díky oranžovému průkazu se student přepravuje za zvýhodněnou cenu na trase začínající ve stanici, která je nejblíž jeho trvalému bydlišti, a končící ve stanici nejblíž škole (a samozřejmě i naopak). Využívat ji můžete ve všech vlacích ČD ve 2. třídě.

Oranžová průkazka neplatí po celý rok – pro žáky SŠ pouze od 1. 9. do 30. 6., pro vysokoškoláky nejdéle do 31. 10., slevu ale ani v tomto případě nelze uplatnit v červenci a v srpnu.

In Karta a studenské jízdné

Pro ještě levnější cestování můžete kombinovat žákovský průkaz a In Kartu s aplikací IN 25 % nebo IN 50 %. Slevu lze využít pro nákup jednotlivých jízdenek i pro týdenní, měsíční nebo čtvrtletní žákovské traťové jízdenky. In Kartu zakoupíte u pokladny ČD nebo v eShopu ČD

Kombinaci těchto slev lze opět využít jen během školního roku. Samotnou In Kartu je však možné použít i v létě.

RegioJet a studentské jízdné

Pro studenty mezi 15 a 26 lety platí u RegioJetu stejné podmínky jako u Českých drah. Student se musí prokázat oranžovým průkazem, který opět platí pouze z trvalého bydliště do školy a naopak, a nelze jej použít o prázdninách.

Kromě oranžového průkazu mohou studenti jako slevový průkaz použít i ISIC či Alive, který jim zajistí 10% slevu na jakékoli trase.

Studentské jízdné u LEO Expressu

Oranžový průkaz platí u LEO Expressu za stejných podmínek, jako u předchozích. Mimo něj je možné využít i karty ISIC, ITIC, IYTC, ALIVE nebo Staff Card – tím získáte 10% slevu.

Pokud si zřídíte věrnostní kartu s:)mile Student, získáte při předložení této karty a oranžového průkazu slevu 40 %. Tato sleva platí pouze na trasu uvedenou na studentském průkazu. LEO Express studentům nabízí malé lákadlo: Pokud se prokážete kartou s:)mile Student, dostanete ke každé jízdence plechovku Kofoly zdarma.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Studentské jízdné ve vlacích: přečtěte si, jaké slevy dopravci nabízejí