Menu
StudentMag
Studentské finance

Studentské slevy na autobus. Využijte ISIC kartu nebo oranžový průkaz

Redakce

Redakce

12. 6. 2013

Cestujete pravidelně do školy autobusem? A je pro vás financování plné výše jízdného příliš náročné? Poradíme vám, jak při každodenním cestování co nejvíce ušetřit.

Oranžový průkaz…

Základním předpokladem pro levnější jízdné je platná průkazka, která dokazuje, že jste řádným studentem. Jedná se o takzvaný „oranžový průkaz“. Může jej využívat každý student prezenčního studia do 26 let.

Průkazku si pořídíte nejsnadněji na vlakových a autobusových nádražích. Stačí vyplnit základní údaje o sobě , přidat fotografii a nechat vše potvrdit ve škole. Potvrzenou průkazku donesete na autobusové či vlakové nádraží, kde ji dopravce za poplatek (výše poplatku se liší, většinou 40 až 50 korun) doplní o finální stvrzení. S takto vyplněným průkazem dostanete v rámci autobusové dopravy až 30% slevu.

Kde získat potvrzení o studiu a jak ho využijete?

… a jeho nevýhody

Slevu můžete uplatňovat pouze na trase vyplněné na průkazce. Obvykle tedy z místa vašeho bydliště do místa, kde se nachází škola a zpět. Popřípadě lze slevu použít pouze na část této trasy.

Tato studentská sleva také platí jen v průběhu školního roku, tedy od počátku září do konce června. V čase prázdnin tak všichni studenti musí hradit plné jízdné.

Karta ISIC jako průkazka na MHD v Praze končí, DPP nechce platit za data

Využít lze i kartu ISIC

Někteří autobusoví dopravci poskytují slevu i na studentské ISIC karty. Jedná se povětšinou o větší dopravce jako Eurolines či Student Agency. V případě Eurolines se jedná o slevu 25 %, u Student Agency hradí 70 % z výše klasického jízdného.

U dalších autobusových dopravců můžete slevu na ISIC využít také, snížení jízdného ale nebude tak výrazné. Sleva se pohybuje kolem 10 %. Snížení ceny jízdného zato není omezeno pouze na jedinou trasu, jako tomu je u „oranžové průkazky“. ISIC kartu můžete používat na dopravu v rámci celé republiky, dokonce i v zahraničí.

Slevy na jízdném pomocí ISIC karty navíc budou letos platit i v čase prázdnin, to znamená od začátku července až do konce srpna.

Kde a jak si zařídit ISIC kartu? Jde to i přes internet, máme 3 tipy

Nepříjemnou zprávou pro všechny studenty je současný návrh ministerstva dopravy na zrušení slev studentského jízdného. Mnozí autobusoví dopravci ale slibují, že studentskou slevu ponechají v platnosti (kupříkladu Student Agency).

Ohodnoťte tento článek:
4,2
Právě čtete

Studentské slevy na autobus. Využijte ISIC kartu nebo oranžový průkaz