×
StudentMag

Studentské slevy na autobus. Využijte ISIC kartu nebo oranžový průkaz

Studenstské slevy na Autobus
Ilustrační foto. Zdroj: sxc.hu

Cestujete pravidelně do školy autobusem? A je pro vás financování plné výše jízdného příliš náročné? Poradíme vám, jak při každodenním cestování co nejvíce ušetřit.

FOTO: Autobus
Ilustrační foto. Zdroj: sxc.hu

Oranžový průkaz…

Základním předpokladem pro levnější jízdné je platná průkazka, která dokazuje, že jste řádným studentem. Jedná se o takzvaný „oranžový průkaz“. Může jej využívat každý student prezenčního studia do 26 let.

Průkazku si pořídíte nejsnadněji na vlakových a autobusových nádražích. Stačí vyplnit základní údaje o sobě , přidat fotografii a nechat vše potvrdit ve škole. Potvrzenou průkazku donesete na autobusové či vlakové nádraží, kde ji dopravce za poplatek (výše poplatku se liší, většinou 40 až 50 korun) doplní o finální stvrzení. S takto vyplněným průkazem dostanete v rámci autobusové dopravy až 30% slevu.

Kde získat potvrzení o studiu a jak ho využijete?

… a jeho nevýhody

Slevu můžete uplatňovat pouze na trase vyplněné na průkazce. Obvykle tedy z místa vašeho bydliště do místa, kde se nachází škola a zpět. Popřípadě lze slevu použít pouze na část této trasy.

Tato studentská sleva také platí jen v průběhu školního roku, tedy od počátku září do konce června. V čase prázdnin tak všichni studenti musí hradit plné jízdné.

Karta ISIC jako průkazka na MHD v Praze končí, DPP nechce platit za data

Využít lze i kartu ISIC

Někteří autobusoví dopravci poskytují slevu i na studentské ISIC karty. Jedná se povětšinou o větší dopravce jako Eurolines či Student Agency. V případě Eurolines se jedná o slevu 25 %, u Student Agency hradí 70 % z výše klasického jízdného.

U dalších autobusových dopravců můžete slevu na ISIC využít také, snížení jízdného ale nebude tak výrazné. Sleva se pohybuje kolem 10 %. Snížení ceny jízdného zato není omezeno pouze na jedinou trasu, jako tomu je u „oranžové průkazky“. ISIC kartu můžete používat na dopravu v rámci celé republiky, dokonce i v zahraničí.

Slevy na jízdném pomocí ISIC karty navíc budou letos platit i v čase prázdnin, to znamená od začátku července až do konce srpna.

Kde a jak si zařídit ISIC kartu? Jde to i přes internet, máme 3 tipy

Nepříjemnou zprávou pro všechny studenty je současný návrh ministerstva dopravy na zrušení slev studentského jízdného. Mnozí autobusoví dopravci ale slibují, že studentskou slevu ponechají v platnosti (kupříkladu Student Agency).

4/5 - (4 votes)
4/5 - (4 votes)


Diskuse

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..