×
StudentMag

Studenti a mateřská dovolená. Jak je to s dávkami a poplatky za studium v roce 2019

Studenti a mateřská dovolená

Vysokoškolské studium je dlouhodobá záležitost, biologické hodiny však tikají. Jak je to s přerušením studia, pokud otěhotníte už při studiu? A na jaké dávky máte nárok?

Poplatky za studium

Pokud student na veřejné škole překročí určitou dobu studia (u bakalářského studia 4 roky a u magisterského 3 roky), je sankciován poplatky za prodloužení studia, které jsou mnohdy tak vysoké jako školné u studia na soukromé škole.

Uznaná doba rodičovství

Když však student čeká dítě, je zde možné využít tzv. uznanou dobu rodičovství, která může začít nejdříve 8 týdnů před plánovaným porodem. Na tuto dobu je možné studium přerušit či v něm pokračovat v rámci individuálního studijního plánu, v obou případech se však toto období do doby hrazeného studia nepočítá, což je velkou výhodou.

Studium VŠ na mateřské. Co musíte vědět, abyste to zvládla?

Uznaná doba rodičovství může trvat až do třetího roku dítěte. Pokud student studium přeruší, má právo kdykoli požádat o opětovný zápis na škole, na které studoval. Jestliže student ve studiu pokračuje, má nárok na posunutí termínu plnění studijních povinností, které jsou nutné k postupu do dalšího semestru.

K uznání těchto nároků je třeba podat na dané škole písemnou žádost s ověřenou kopií rodného listu dítěte, eventuálně kopii těhotenského průkazu s předpokládaným datem porodu.

Mateřská dovolená

Mateřská dovolená jakožto dávka (správně je to peněžitá pomoc v mateřství) spadá do systému nemocenského pojištění, je tedy vázána na to, zda jej dotyčný někdy odváděl. Pokud student nikdy nepracoval, v případě kdy se stane rodičem má nárok jenom na rodičovský příspěvek, a to ode dne porodu. Doba studia je však považována za soustavnou přípravu na budoucí povolání, a pokud žena úspěšně dostudovala a nastupuje na mateřskou dovolenou již ze zaměstnání nebo se přihlásila jako samoplátce či OSVČ, platí pro nárok na výplatu peněžité pomoci v mateřství i doba úspěšně ukončeného studia, kterou lze uznat.

Dálkové studium při zaměstnání: Jak skloubit práci se školou?

Podmínky pro studenty

U studenta je nárok na peněžitou pomoc v mateřství, podobně jako u OSVČ, vázán na to, zda splnil minimální dobu pojištění (během 24 měsíců před nástupem na mateřskou odvedl nemocenské pojištění za 270 dní, z toho však 180 dní v posledních 12 měsících). Je proto nutné, aby studentka před nástupem na mateřskou buď pracovala nebo si přivydělávala při studiu a pojištění za ni odváděl zaměstnavatel, anebo byla OSVČ či samoplátce a hradila si vše sama. Pokud na mateřskou nedosáhne, bude dostávat rovnou rodičovský příspěvek, jehož vyplácení si může rozdělit až do 4 let. Od 1. 1. 2018 si však může dobu pobírání rodičovského příspěvku zkrátit a získat tak měsíčně vyšší částku.13 Komentáře Studenti a mateřská dovolená. Jak je to s dávkami a poplatky za studium v roce 2019

 1. Dobrý den,
  Jsem studentkou střední školy. Mám již hotovou maturitu, ale nastoupila jsem ještě na učiliště, abych si doplnila oborové znalosti. Jsem momentálně v 1.ročníku a můj termín porodu je stanoven na začátek září, tudíž na začátek nového školního roku. Jelikož jsem nikdy nepracovala na HPP, ale pouze jako brigádník, a zároveň provozuji volnou živnost, jaký bude můj postup při zařizování mateřské a zároveň rodičovské ? Děkuji

  • Pokud za vás zaměstnavatel odvádí sociální pojištění nebo si jej hradíte sama, pakliže máte živnost vedenou jako hlavní, určitě to nebude žádný problém. Podmínkou pro získání peněžité podpory v mateřství je mít uhrazeno sociální pojištění za poslední rok alespoň po dobu 180 dní. Pokud je vaše studium na učilišti prezenční, vaše živnost je pouze vedlejší a sociální pojištění si nehradíte a ani vám jej nehradí zaměstnavatel, u kterého jste na brigádě, měla byste mít nárok pouze na rodičovský příspěvek ode dne porodu.

 2. Dobrý den.
  V květnu končím VŠ a na konci června mám termín porodu. Pokud úspěšně studium dokončím, budu mít nárok na mateřskou?

  • Jestli úspěšně dokončíte školu, ihned se přihlaste k platbám sociálního pojištění. Například už teď začněte hledat práci nebo třeba začněte podnikat, pak je tato varianta možná.

 3. Dobrý den, studuji ještě stredni školu. Do toho pracuji na částečný úvazek. Pravděpodobně budu maturovat až v září. Na začátku října mám, ale termín porodu. Budu mít nárok aspoň na rodičovský příspěvek? Děkuji

  • Dobry den,. Měla bych dotaz, chtěla bych si skratit rodičovskou dovolenou. Pobírá ji zhruba rok a půl. Kdybych ji chtěla skratit už jen na necelý rok, a výše by i se zvednutím rodičovské co teď má přijít presahovala 20000kc měla bych ji vyplacenou nebo bych přišla o nějaké peníze? Není tam nějaká mez kolik můžu dostat měsíčně maximální částku? Děkuji

 4. Dobrý den, aktuálně studuji na VOŠ a zároveň mám cca 2roky brigádu na DPČ. Mám nějaký nárok na mateřskou popř rodičovský příspěvek?

 5. Dobrý den,

  Byl mi vyměřen poplatek za studium na VŠ i přestože studuji v rámci uznané doby rodičovství. Na studyjním oddělení mi bylo řečeno, že jsem začala platit poplatky ještě předtím než jsem otěhotněla a proto povinnost platit poplatek za studium stále trvá. Je to pravda? Děkuji za odpověď

 6. Dobrý den,
  momentálně studuji na VŠ a v červnu bych měla mít za sebou bakalářské státnice. Mám podanou přihlášku na navazující studium. Pokud bych dejme tomu v létě otěhotněla a potom v září/říjnu bych nastoupila do práce už těhotná a ukončila studium (navazující), počítalo by se mi potom předchozí úspěšně ukončené bakalářské studium do doby 270 dní placení nemocenského pojištění potřebného pro nárok na PPM?
  Děkuji za odpověď

 7. Dobrý den, v květnu minulého roku jsem úspěšně ukončila bakalářské studium. Během léta jsem měla pouze brigádu na DPP. Od září do února- tj. 6 měsíců jsem byla zaměstnána na 3/4 úvazek. Od března mám novou práci na 1/2 úvazek. Budu mít prosím nárok na mateřskou?

 8. Dobrý den,
  očekávám, že v září 2019 dokončím bc studium a budu pokračovat na mgr., ale během něj (do dvou let od dokončení bc. studia) porodím. Při studiu zvládnu maximálně nějaké brigády, kde za mě asi zdravotní pojištění platit nebudou. Předpokládám tedy, že nebudu mít nárok na dávku na mateřskou. Nebo je možné ji získat tím, že si založím osvč, které ale nebudu využívat? Ráda bych pak, abych mohla rodičovský příspěvek pobírat co nekratší dobu. Co pro to mohu udělat?

 9. Dobrý den,
  chtěla bych se zeptat, zda-li mám nárok na peněžitou pomoc v mateřství když sem na jaře 2019 úspěšně odmaturovala, od 2. září pracuji jako učitelka mš a termín porodu mám 25. března 2020.
  Předem děkuji za odpověď.

 10. Dobrý den, mám dotaz, studovala jsem vysokou školu 2 a půl roku, bohužel jsem ji nedostudovala. Nyní jsem na mateřské dovolené a chtěla bych znovu nastoupit na VŠ. Budu si muset pak školné platit, když nestihnu dostudovat za rok a půl? Děkuji

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..