Menu
StudentMag
Studentské finance

Sociální dávky, granty či stipendia pro studenty. Na jaké peníze máte nárok

Klára Hyláková

Klára Hyláková

28. 2. 2017

Jaké sociální dávky a příspěvky jako studenti můžete čerpat a kde o ně zažádat? Podívejte se na náš přehled a využijte všechny možnosti, které máte.

Dávky státní sociální podpory

Jako občané České republiky máte v určitých případech nárok na sociální podporu. Ty v zásadě souvisí s celkovým příjmem rodiny. Jaké konkrétní dávky se v těchto případech vyplácí?

  • přídavek na dítě – 700 Kč/měsíc – žádejte na příslušném úřadu práce
  • sociální příplatek – pro nezaopatřené děti se zdravotním postižením
  • příspěvek na bydlení – jeho výše se liší dle počtu osob žijících v jedné domácnosti a lokality.

Tyto dávky se vyplácí těm rodinám, které nejsou schopny zaopatřit své děti. V případě studia se vyplácí do 26 let.

Stipendia při vysoké škole

Šikovným studentům nebo těm, kteří mohou mít během studia finanční potíže, přispívá univerzita ve formě stipendií. Ty mohou být následující:

Každá univerzita má pravidla pro uznání stipendií trochu jiné, ovšem každá škola ze zákona poskytuje minimálně stipendium sociální. Více informací o všech možnostech se určitě dozvíte na studijním oddělení vaší katedry.

Nadační fondy pro výjimečné nebo znevýhodněné studenty

Rádi byste zamířili na prestižní univerzitu mimo hranice České republiky? Pro naše občany je zde ovšem bohužel problém ve formě vysokého školného. I to ovšem nemusí být vždy problém a v některých případech vám mohou pomoci různé nadace nebo speciální příspěvky z grantů Ministerstva školství. Jedna z nadací, Bakala foundation, ročně pomáhá řadě nadaných studentů, kteří míří do zahraničí si plnit své sny.

Stejně tak existují nadace i pro znevýhodněné studenty. Děti z dětských domovů nebo se zdravotním postižením se mohou obrátit na Výbor dobré vůle – Nadace Olgy Havlové. Studenti od 15 do 26 let s průměrem lepším než 2,00 mohou požádat o finanční příspěvek. Pokud budete navíc studovat s vyznamenáním, můžete se těšit na speciální prémie.

I doktoranti či odborní asistenti na fakultách mohou žádat o určitou podporu. Právě Vzdělávací nadace Jana Husa má za cíl udržet na fakultách talentované studenty, ze kterých by se mohli stát nadaní mladí učitelé. Ti právě často bohužel prostory univerzit z důvodu nedostatečného finančního ohodnocení odcházejí.

 

Už víte, zda máte nárok na nějaký příspěvek a nečerpáte ho? Využijte své šance a požádejte si o svůj bonus co nejdříve.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Sociální dávky, granty či stipendia pro studenty. Na jaké peníze máte nárok