Menu
StudentMag
Studentský život

První týdny na VŠ: vybrali jsme 15 strastí a radostí, které vás čekají

Trpký konec je jen začátkem něčeho lepšího. Pokud jste na maturáku slzeli, že končí nejlepší léta vašeho života, vězte, že to bylo předčasné. Jste-li přijatí na VŠ, máte před sebou úžasné období. Těšte se.

1. Poprvé uvidíte lidi, z nichž se někteří pravděpodobně stanou vašimi nejlepšími přáteli. Až se budete v prvních týdnech cítit trochu osamělí a zmatení novým životem, myslete na to.

2. Nebudete si rozumět se všemi. Říká se sice, že se na VŠ seznámíte s vašimi budoucímu životními přáteli, ale nenechte si tím zcela zkreslit očekávání.

3. Všichni vám budou tvrdit, že první rok je ten nejtěžší. Nenechte se tím vyděsit. Není. Je prostě jen těžký, ale vy to nějak zvládnete.

4. Zkouškové pravděpodobně bude těžší než maturita. Na to se psychicky připravte. Ale opět to není nic, kvůli čemu byste měli vyšilovat několik měsíců předem.

5. Občas si nejspíš budete muset sami vařit. Abyste nemuseli živořit o suchých těstovinách, snažte se si každé pondělí promyslet, co byste následující týden rádi jedli, a podle toho se zařiďte.

6. První týdny budou dost divoké. Budete se seznamovat se spoustou lidí a abyste své nové vztahy utužili, samozřejmě budete mnoho nocí pendlovat mezi nejrůznějšími bary a hospodami. Užívejte si to. Doba, jako je tahle, už se jen tak nevrátí.

7. Potkáte lidi, kteří budou mít stejné zájmy. Trpěli jste na střední tím, že jste byli jediní, kdo sledoval Doctora Who? Na vejšce takových potkáte spoustu (fanoušků, ne doktorů).

8. Najednou k vám budou ve škole přistupovat jako k dospělákům. Bude se od vás očekávat samostatnost a nikdo vás už nepovede za ručičku jako na střední. Některým to bude vyhovovat, jiným ani trochu.

Tomu, jak přežít první rok na vysoké, jsme věnovali celý speciál. Věříme, že to zvládnete v pohodě, ale kdybyste chtěli s něčím píchnout, podívejte se, jestli nepíšeme i o tom, co ohledně VŠ zajímá vás.

9. Většina z vás se bude seznamovat se zcela novým městem. Zjistěte si předem, do kolika různých univerzitních budov budete muset chodit, kde je menza, kde knihovna a podobně. Ušetří vám to v prvním týdnu spoustu stresu.

10. Stresu se ale v úplně prvním týdnu nejspíš nevyhnete. Čeká vás hromada zařizování: průkazka na vlak nebo autobus, ISIC, karta do knihovny, průkazka na HMD, potvrzení o studiu

11. Úplně první přednášky a semináře vás na jednu stranu nadchnou, na druhou vyděsí. Pravděpodobně totiž dostanete dlouhatánské seznamy četby a poprvé se setkáte s požadavky ke zkouškám, jež nebudou zrovna nízké.

12. Než se v novém městě a mezi univerzitními budovami trochu zorientujete, budete chodit pozdě. Často. Myslete na to a vždy vyjděte s časovou rezervou.

13. V prvních týdnech budete nejspíš často obědvat sami. Ti, s nimiž jste se stihli seznámit, mohou mít seminář v době vašeho oběda, a vám tak nic jiného nezbude.

14. S tím souvisí další bod: s nejvyšší pravděpodobností budete mít zcela jedinečný rozvrh. Na každé hodině budete s někým jiným a málokdy se stane, že byste s dotyčným měli poté další společnou hodinu.

15. Po prvním roce budete jiným člověkem. Na oko se sice změníte jen nenápadně, cítit se však budete zcela jinak.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

První týdny na VŠ: vybrali jsme 15 strastí a radostí, které vás čekají