Menu
StudentMag
Studium

Jak přežít zkouškové období ve zdraví? Vybrali jsme 5 užitečných tipů

Vendula Pazderová

Vendula Pazderová

15. 5. 2017

Zkoušky se vám sotva vejdou do diáře, na stole i po podlaze máte rozházené hromady popsaných papírů a vypsali jste už druhou sadu zvýrazňovačů. Máte toho nad hlavu? Vybrali jsme 5 tipů, jak mít ze zkoušek ucházející výsledky, ale nezbláznit se z učení.

1. Vsaďte na jistotu

Šušká-li se mezi studenty, že na danou zkoušku není třeba číst doporučenou literaturu, protože se to dá okecat i bez ní, zřejmě na tom skutečně něco bude. Ale raději na to nespoléhejte. Nikdy nevíte, co se učiteli honí hlavou: třeba zkoušku zrovna letos ztíží. Nebo budete mít smůlu na otázky. Pro jistotu na zkoušku nechoďte s úplně minimálními znalostmi.

2. Nejlepší prevencí proti stresu je příprava

To, že zvládnete pár zkoušek i bez přípravy, se sice dost dobře stát může. Stojí vám to ale za ten stres? Jak se cítíte, když jdete na zkoušku absolutně nepřipraveni? Jste-li naprosto klidní, gratulujeme, musíte mít pohodový život.

3. Udělejte si vlastní rozvrh

Zkoušky už máte většinou zapsané, víte, kolik volných dnů budete před každou z nich mít. Promyslete si, kolik času budete potřebovat nad každým předmětem strávit – budou vám skutečně stačit tři dny před zkouškou, nebo byste se měli začít učit průběžně už čtrnáct dní předem? Zní to banálně, ale vzpomeňte si, kolikrát jste si v minulosti špatně rozplánovali učení a nic jste nestíhali.

4. Zjistěte, kdy máte silné hodinky

Někteří se lépe soustředí po ránu, jiné přes den rozptyluje mnoho jiných aktivit, kterým by se mohli věnovat, a pořádně se soustředí až v noci. Zjistěte, kdy to nejvíc pálí vám, a přizpůsobte tomu svůj rozvrh.

5. Dejte si na chvíli oddech

Málokdo se vydrží skutečně učit celý měsíc na plný plyn. Cítíte-li, že vaše koncentrace rapidně klesá, snižte otáčky a dejte si pauzu. Klidně celodenní, můžete-li si to alespoň trochu dovolit. On se svět nezboří, když se 24 hodin nebudete učit.

Ohodnoťte tento článek:
4
Právě čtete

Jak přežít zkouškové období ve zdraví? Vybrali jsme 5 užitečných tipů