Menu
StudentMag
Studium

Přinášíme 5 tipů, kde shánět učebnice a skripta na VŠ a kde raději ne

Redakce

Redakce

14. 9. 2018

Nikdo z vás se určitě nemůže dočkat, až obdrží nekonečné seznamy studijní literatury. S podzimem nenastává období honů a lovů jen pro myslivecké sdružení, ale i pro vysokoškolské studenty. Lovnou zvěří, za kterou se budete štvát, jsou učebnice, skripta a další odborná literatura.

Nudit se rozhodně nebudete, protože sehnat veškerou literaturu je zajímavé a mnohdy i velmi dobrodružné: navštívíte místa, na nichž jste nejenže ještě nikdy nebyli, ale ani jste o nich třeba neslyšeli.

1. Knihovny

Když chcete ušetřit (což chceme všichni), běžte do knihovny (běžte myslím opravdu ve významu běhat). Knížek ve školní knihovně je sice relativní dostatek, ale…

Ty, které potřebuje celý ročník, jsou v počtu 20 kusů, z nichž 5 je vypůjčených vašimi učiteli, 3 jsou vyřazené (opravují se), 4 si už půjčil někdo před vámi, kdo si ještě během výuky odběhl, jakože na záchod. Když budete mít štěstí, tak tam na vás ještě jeden hustě barevně podtrhaný kousek zbude.

Nezoufejte, pokud literaturu neseženete přímo v knihovně vaší školy. Vydejte se na pouť po dalších knihovnách. Jděte do knihoven jiných vysokých škol ve městě, do městské knihovny, do Národní knihovny či Knihovny Akademie věd České republiky.

Je vám to ještě málo a nestačí vám vyhlídková trasa po knihovnách? Zkuste zapátrat, jaké instituce ve městě sídlí, a zjistit, jestli náhodou nemají knihovnu. Věděli jste třeba, že knihovnu má i například Národní pedagogické muzeum, Muzeum hlavního města Prahy či Moravská Galerie v Brně?

Jak prodat učebnice ze střední školy? Přinášíme vám 4 nejběžnější tipy

2. Knihkupectví

V případě novější literatury uspějete v on-line i kamenných knihkupectvích. Některé školy mají i vlastní nakladatelství (například Karolinum) a své prodejny literatury. Zde byste měli sehnat zejména literaturu od těch vyučujících, kteří každý rok vydávají nové a nové knihy, bez jejichž znalosti (podle nich) prostě u zkoušky neuspějete.

Kromě toho, že publikování je vysoce nutná a vážná vědecká činnost, je pro jejich pisatele i pěkným přivýdělkem. Také znáte tu milou větičku u zkoušky: „Vy jste ale opravdu nečetla moji nejnovější publikaci na toto téma, jinak byste to přeci musela vědět. Přijďte, až si ji opravdu přečtete.“

3. Antikvariáty a další second hand

Sháníte starší literaturu nebo se vám nechce platit za nové knížky? Navštivte antikvariáty. Dost z nich má své webové stránky, takže můžete v klidu vyhledávat on-line, ale vyplatí se do nich zajít i osobně, protože ne všechna literatura je na stránky vložena. Pokud nemůžete knihu sehnat, zkuste zadat antikvariátům poptávku.

Další možností jsou inzertní stránky, ať už všeobecná inzerce, tak i weby zaměřené právě na učebnice. Tyto weby bývají rozděleny podle stupňů školy a podle oborů a dá se tam leccos sehnat.

Učebnice z druhé ruky: víte, v čem je jejich kouzlo oproti novým?

4. Rozhoďte sítě v okolí

Stále jste neulovili tu svou knihu? Rozhoďte sítě mezi své kamarády, známé, spolubydlící, rodinu: třeba znají někoho, kdo se té zpropadené knihy ze srdce rád zbaví. Měli jste dobré vztahy se vyučujícím na střední? Zkuste za ním zajít. Třeba má doma bohatou knihovnu a vaše kniha se v ní jen tak líně bez užitku povaluje.

5. Psst, to se nesmí!

Nesmí se to, ale dělá se to. Hodně studijní literatury najdete v naskenované podobě volně ke stažení na internetu. Je to nelegální, ale někdy opravdu není jiné zbytí. Stejně tak se někdy děje, že kniha, která je k dispozici jen prezenčně ve studovně, se prostě celá zkopíruje. Je to sice zvěrstvo, ale jak už jsme uvedli na začátku, sehnat učebnice je někdy opravdový boj a lov – občas bez pravidel.

Lovu zdar!

Ohodnoťte tento článek:
5
Právě čtete

Přinášíme 5 tipů, kde shánět učebnice a skripta na VŠ a kde raději ne