Menu
StudentMag
Studium

Učebnice z druhé ruky: víte, v čem je jejich kouzlo oproti novým?

Lukáš Houdek

Lukáš Houdek

4. 10. 2013

První měsíc školního roku je u konce, a tak se výuka rozjíždí na plné obrátky. Jak je to se studijními pomůckami v dnešní době? Kupujete si nové, nepoužité, nebo preferujete salátové a levnější výtisky?

Ačkoliv žijeme v době internetu a elektronizace, v některých případech se bez tištěných materiálů neobejdeme. Jednou z těchto situací je i studium, v rámci něhož učebnice stále neztrácejí kouzlo a to hned z několika důvodů.

Tištěné učebnice mají svá plus

Jednou z hlavních příčin je, že tištěné učebnice jsou originální. Stáhnout si soubor, v němž máte oskenovanou každou stránku knihy, je sice také možné, ale pozorné oko si ihned povšimne, o co všechno přichází. Dokonce i Gene Roddenberry (autor Star Treku) se netajil obdivem ke knihám, ačkoliv jeho sci-fi svět byl poněkud jinde.

Mluvíme-li o učebnicích, musíme rovněž říci, jakým způsobem je lze sehnat. Samozřejmě koupit si nové vydání lze vždy. Není problém zajít do obchodů se školními pomůckami nebo prostě si jej objednat přes internet na vlastní pěst. Řada škol dokonce provádí i hromadné objednávky pro své studenty, kteří projevili zájem.

Opotřebované učebnice po vzoru Harryho Pottera

Je zde však i jiná a podstatně levnější varianta – koupit už použitou učebnici. Že to zní nevhodně? V žádném případě! Zejména v situaci, kdy předchozí majitel byl natolik poctivý a psal do učebnice své poznámky k učivu. Takové postřehy jsou často k nezaplacení, protože umožní jít už jen ve vyšlapané cestičce. Vždyť si vzpomeňme na Harryho Pottera, který nevědomky získal učebnici lektvarů po profesoru Snapeovi.

V našich životech bohužel asi takové „potterovské“ dobrodružství nezažijeme, ale to nic nemění na tom, že na první pohled použitá učebnice může skrývat cosi, o čem nemáme ani potuchy.

Jakým studijním pomůckám dáváte přednost vy?

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Učebnice z druhé ruky: víte, v čem je jejich kouzlo oproti novým?