Menu
StudentMag
Příprava k maturitě 2022

Podle čeho si vybrat knihy k maturitě z češtiny? Přinášíme 7 tipů

Vendula Pazderová

Vendula Pazderová

15. 10. 2014

Vybírání knih k maturitě není zas tak tvrdý oříšek. Prostě tam nasázíme to, co jsme přečetli. Dilema nastává, pokud jsme toho za ty čtyři roky přečetli víc než dvacet – co pak? Poradíme vám, na čem při sestavování maturitního seznamu četby záleží.

1. Nemusí jít o vaše nejoblíbenější knihy

Na to, abyste z maturity měli plný počet, si nemusíte nutně vytáhnout svou nejoblíbenější knihu. Fakt, že se vám nějaká kniha líbila, ještě neznamená, že toho o ní dokážete dost říct. Naopak: představit, shrnout a interpretovat něco, co nás nadchlo, je často hrozně těžké.

2. Budete mít co komentovat?

Výhodné je vybrat si knihy, které něčím trochu vyčnívají nad jinými: ať už po obsahové, jazykové nebo formální stránce. To může fungovat jako záchytný bod. Když si takovou knihu vytáhnete, hned máte alespoň jednu věc, o níž můžete mluvit.

3. Co komentovat na…

… jazykové stránce: Pokud je kniha psaná neutrální spisovnou češtinou, není na tom nic moc zajímavého ani překvapivého, co? Napíšete-li si však do maturitního seznamu Maryšu, hned víte, že budete chvíli mluvit o nářečí, a pokud Kdo chytá v žitě, pak o obecné i nespisovné češtině či vulgarismech.

… formální stránce: Například u Žertu budete mít co do činění s multiperspektivním vyprávěním, jiné romány (třeba Kudy šel anděl) mohou začínat jinou než první kapitolou. Pokud vás napadne, z jakého důvodu tomu asi je nebo jaký efekt to má na čtenáře, zmiňte to.

Rozbor neuměleckého textu u maturity. Kompletní návod, jak na to

… obsahové stránce: Kromě toho, že řeknete pár vět o ději, byste měli chápat i základní myšlenky knihy. Jasně, zjednodušovat knihu na jednu „hlavní myšlenku“ je barbarství, ale u maturita se nerovná profesionální kritice díla. Pokud si do seznamu napíšete například Čekání na Godota, měli byste jako nadstavbu znát i základní myšlenky existencialismu – alespoň ty, které najdete na Wikipedii.

4. Vsaďte na to, co jste probírali v hodině

Vyplatí se jít na jistotu a naplnit seznam knihami, které jste probírali o hodině. Za prvé budete mít (pravděpodobně) poznámky z výuky, z nichž můžete při přípravě na ústní vycházet, a za druhé budete vědět, co u onoho konkrétního díla chce učitel slyšet.

5. Provařené knihy u maturity oceníte

Také jste slyšeli ty hrůzné historky o tom, jak někomu u maturity naprosto přestal fungovat mozek a nebyl schopný ze sebe vypravit ani ň?

Pokud toho moc přečteného nemáte, nebojte se těch nejprovařenějších knih. Kdybyste při ústní měli výpadek, je pravděpodobné, že o knihách jako Romeo a Julie nebo Kytice přece jen něco vypotíte, ne?

6. Na poslední chvíli rozhoduje délka

Víte, že už nebudete mít čas (nebo chuť) číst moc dlouhé knihy, ale zároveň si netroufáte napsat si do seznamu něco, co jste ani nedrželi v ruce? Pak pro vás budou nejspíš nejlepší nějaká kratší díla: novely, dramata a podobně.

7. Raději nic moc experimentálního

Je sice možné, že Robbe-Grilletovu Žárlivost považujete za mnohonásobně lepší umělecké dílo než Máj, ale znamená to také, že z něj odmaturujete lépe než z Máje? Podle nás ne. V Máji můžete ukázat alespoň pár oxymór nebo epitet. Na Žárlivost by vám nějakých sedm minut, které na umělecký text máte, nejspíš ani nestačilo.

Seznam k maturitě je hotový… A teď jak ty knihy u maturity rozebrat? Přečtěte si, jak zvládnout rozbor uměleckého textu.

Ohodnoťte tento článek:
4
Právě čtete

Podle čeho si vybrat knihy k maturitě z češtiny? Přinášíme 7 tipů