Menu
StudentMag
Studentský život

Jak si zvýšit IQ? 8 chytrých tipů, jak být nejen naoko inteligentnější

Redakce

Redakce

3. 6. 2017

Může se lidská inteligence někdy změnit? Je velikost IQ u každého vždy stejná? V minulosti si to vědci mysleli. Mysleli si, že inteligence je dána geny a ničím jiným. Před dvaceti lety přišel profesor James Flynn na to, že inteligence může být příznivě či negativně ovlivněna různými faktory. 

1. Přijímejte a buďte závislí na příjmu nových vědomostí

Toto je spíše pravidlo než rada. Snažte se, aby váš mozek nezakrněl. Přiživujte jeho kreativitu a přirozenou touhu po vědomostech dalšími informacemi. Zaměřte se na určitou oblast působení, která vás zajímá a baví a snažte se v ní být opravdu dobří. Přijímejte a spekulujte s návrhy. Vymýšlejte originální a netradiční řešení.

2.Trénujte na logických hrách

Zapomeňte na luštění křížovek, hraní scrabble a sudoku. Tyto hry dokážou jediné. To, že vytrénují váš mozek jen na hraní oněch her samotných. Křížovky zlepšují paměť, ale ona „vytrénovaná“ paměť se nastartuje jen při samotném luštění.

Mezi logické hry rozvíjející kreativitu a podporující rozvoj intelektu patří například šachy, lodě nebo piškvorky.

3. Motivujte se, stanovte si cíle

Vědci z University of Philadelphia demonstrovali motivaci na experimentu, ve kterém požádali studenty o vyplnění IQ testu. Polovině studentů slíbili finanční odměnu, pokud budou mít co nejlepší výsledek. Motivovaná část testovaných měla v průměru o 20 bodů vyšší skóre.

Chybí vám peníze? Máme 6 tipů, jak si přivydělat téměř bez práce

Nekonečné kontrolování facebookového profilu, upravování sebe sama do podoby nám ideální a kontrolování „lajků“ snižuje významně motivaci k dosahování lepších výsledků (zkrátka, takováto zidealizovaná vidina sebe sama nás uspokojí natolik, že nejsme ochotni dosahovat náročnějších vytyčených cílů).

Správná motivace je impulzem k tomu, abychom dokázali zázraky.

4. Pravidelně cvičte a veďte aktivní životní styl

Pravidelné cvičení má příznivý vliv nejenom na naše tělo, ale také na náš mozek. Běhání například pomáhá studentům lépe se učit. Fyzická aktivita totiž podporuje průtok krve do části mozku, která je zodpovědná za paměť a učení a podporuje produkci nových mozkových buněk.

Studenti z Napervillské střední školy u Chicaga začínají každý svůj školní den hodinou běhání kolem hřiště vybaveni srdečními monitory. Podle jejich učitelů se výsledky zkoušek zlepšily od doby, kdy s ranním cvičením začali.

5. Vyvarujte se stresu, zvládejte ho

Psychickými reakcemi na dlouhodobý stres jsou úzkost a deprese. Mozek se při stresu nejvíce zabývá tím, aby vyhodnotil zátěž na něj kladenou, řídil chování a vyvolal v těle fyziologické reakce, které umožňují krátkodobě aktivovat rezervy pro útěk nebo boj. Stres demotivuje a ubírá síly, toto nejsou příliš dobré podmínky pro rozvoj intelektu.

Proč se předřít? 6 situací, kdy je lepší nedělat nic produktivního

6. Jezte mozku prospěšné potraviny

Jídelníček měl být co nejobsáhlejší. Pokud ho navíc doplníme o mozku prospěšné potraviny, mohou nám výrazně pomoci s rozvojem mozkové aktivity. Takovými potravinami jsou například brokolice a květák, vlašské ořechy, kari, celer, červené maso, borůvky.

7. Myslete kreativně

Kreativním myšlením můžeme rozumět schopnost pohybovat se současně v několika oddělených oblastech poznání (například ve světě techniky a obchodu),  konvenčním i nekonvenčním stylu myšlení a vzájemně tyto oblasti propojovat. Tímto bodem narážíme na starý, ohraný pojem: „škola hrou“. Pokud se učíme v duchu této věty, rozvíjíme fluidní složky inteligence (vrozené vlohy), což nám při obyčejném šprtání opravdu nehrozí.

8. Dejte sbohem všem zkratkám, mobilu a počítači!

Dříve jste měli jen jediný způsob, jak jste se mohli dostat k nejžhavějším novinkám, a tím byly noviny. Dnes se na nás valí informace ze všech stran. Naprostá většina z nás je hrdá na to, že žije svůj život v multitaskingu – stíhá více věcí naráz. A právě přijímání velkého množství informací z různých elektronických zdrojů může za to, že se nedokážeme soustředit ani na jeden z nich. To má nepříjemný dopad na naši krátkodobou paměť a na schopnost flexibility při řešení nových problémů.

Používání zkratek ve zprávách zkracuje naši slovní zásobu a omezuje naše vyjadřovací schopnosti.

Nemůžeme být všichni géniové, ale je dobré vědět, že naše geny ne zcela ovlivňuje naši inteligenci. Náš životní styl, naše výchova, naše motivace, to vše přispívá k tomu, čeho chceme dosáhnout v našem životě.

Ohodnoťte tento článek:
4,3
Právě čtete

Jak si zvýšit IQ? 8 chytrých tipů, jak být nejen naoko inteligentnější