Menu
StudentMag
Studentské finance

Kolik stojí život studenta v Praze a jak můžete co nejvíc ušetřit

Redakce

Redakce

15. 11. 2017

Vysokoškolský život není procházka růžovým sadem, alespoň co se peněz týče. Je ale život studenta v Praze vážně tak nákladný?

Měsíční výdaje vysokoškoláka

Život studenta v Praze – kolej nebo byt?

Ať už se studenti usídlí na koleji nebo v pronájmu, placení nájmu se nevyhnou. Nemusí jít ale o žádné závratné sumy. Standardní bydlení na koleji sice není žádná hitparáda (bydlíte po čtyřech a úroveň sociálního zařízení bývá nevalná), ale zase stojí jen od 82 do 190 Kč za noc. Pokud student plánuje na koleji jen přespávat, jeví se to jako dobré řešení.

Nadstandardní ubytování na koleji v Praze stojí 200 až 450 Kč za noc. Úroveň takového bydlení je samozřejmě někde úplně jinde. Otázkou ale zůstává, zda se za 6000 až 13 500 Kč/osobu/měsíčně neubytovat spíše na privátu se spolužáky/kamarády a rozdělit si nájemné poměrově mezi sebe.

Foto: Studentské koleje v Praze. Kde bydlí pražští vysokoškoláci?

Náklady vysokoškoláka na jízdné v Praze

Při hledání vlastního bydlení určitě myslete i na to, jak daleko budete mít školu. Vyplatí se najít si místo, odkud to budete mít blízko nejen do školy, ale kde bude i dostatek prostoru pro volnočasové aktivity (kavárna, park, obchody, kadeřnictví…). Pokud nebudete muset nikam dojíždět a všechno najdete ve své „bublině“, měsíční jízdenku nebudete vůbec potřebovat.

I když měsíční jízdenka vyjde na 260 Kč, a zdá se být levným řešením (oproti jednorázovému zaplacení ročního kuponu), stále jsou to „zbytečné“ výdaje. Chůzi pěšky navíc můžete brát jako malý bonus, který je levnější než permice do fitka. Pokud budete dojíždět za rodinou mimo Prahu, určitě do svých nákladů nezapomeňte zahrnout i dopravu tam i zpět.

Pokud se přeci jen občas budete potřebovat někam přesunout a pražská MHD vás moc neláká, jsou i jiné možnosti. Třeba vlastní kolo či koloběžka nebo si kolo zkrátka půjčíte.

Náklady na vysokoškolské studium

Nejsou to jen učebnice nebo školné, ale také doučování nebo kurzy, které je třeba do nákladů na vysokoškolské studium zahrnout. Ideálním řešením je se o učebnice podělit se spolubydlícími a na doučování si najít někoho, komu můžete oplatit jinou hodnotou – například vámi uvařeným obědem, půjčováním učebnic nebo volňáskem do kina. Nebojte, nešetříte sami, určitě i jiní studenti tuto formy dohody ocení.

Další (ne)pravidelné výdaje studenta v Praze

Náklady vysokoškoláka za jídlo

V době vysokoškolských studií je těžké hlídat si, kolik, za co utratíme. Navíc je to velmi individuální, a tak se rozpočet každého vysokoškoláka, pokud si nějaký vede, může celkem lišit. Položky jako jsou jídlo vychází přibližně na stejno. Na mnoha studentských internetových diskuzích studenti uvádí od 2 500 do 3 500 Kč měsíčně, přičemž nejčastějším zdrojem jsou menzy a bagety.

Zase něco zbylo? 19 moudrých nápadů, co udělat se zbytky jídla

Jde to ale i trochu jinak. Stačí si udělat čas na průzkum gastro zařízení v okolí školy nebo bydlení a rázem zjistíte, že některé restaurace mají celkem vydatná polední menu nebo all you can eat od 80 do 130 Kč. Vyřešit to také můžete přípravou vlastních jídel, která mohou být o dost zdravější a navařit více porcí na několik dnů dopředu.

Náklady vysokoškoláka za mobil

S nástupem moderních technologií je život studenta v Praze dražší a dražší. Notebooky, mobily a další elektronická zařízení zvyšují výdaje nejen studentům, ale vlastně všem. Mobilní operátoři se neustále předhánějí v lákání studentů na studentské tarify. Ty se pohybují od 299 Kč do 499 Kč a opět záleží na tom, co všechno od takového tarifu potřebujete. Nebo to můžete řešit jako většina studentů v Praze. Zalezete si do nějakého podniku, když potřebujete rychle na internet, dáte si kávu a zákusek, zahřejete se a připojíte se na pár minut na wi-fi.

Učení nejen za zdmi koleje

Studentský život je někdy plný rozptylování: otravní spolubydlící, noční večírky na koleji atd. Někdy je učení mezi čtyřmi stěnami zkrátka nemožné. Jít se učit ven nákladné. Alespoň to si většina studentů o studentském životě v Praze myslí. Ale kdepak. Kafe a zákusek vůbec nemusí být za nechvalně proslulé pražské ceny. Stačí jen trochu pátrat nebo si nechat nějaké místo doporučit protřelými studenty. Takové Cafedu, Kavárna Na Hollaru, Kofárna Café, Čekárna, café Jen nebo Pracovna jsou přímo skvělá místa, kde zabořit nos do skript.

Život studenta v Praze – srovnání

Michal, 22 let, student VŠCHT, bydlí na koleji v buňce pro 4. Stravuje se v menze. Učí se převážně na koleji. Po městě se přepravuje MHD. Má nejlevnější mobilní tarif. Ve volném čase chodí jednou týdně do kina a každý pátek večer jde s kamarády na pivo.

  • Kolejné: 3 300 Kč
  • Jídlo: 3 000 Kč
  • Dopravné (platí si měsíční kupon): 260 Kč
  • Mobil (má studentský tarif): 299 Kč
  • Zábava: 1 900 Kč
  • Učebnice, pomůcky do školy atd.: 2 200 Kč
    Celkem: 10 959 Kč

Romana, 24 let, studentka VŠCHT, bydlí v pronájmu s dalšími dvěma spolužačkami. Snídá a obědvá velmi často v bistru, kavárně nebo salaterii. Školu má v docházkové vzdálenosti, stejně tak veškeré volnočasové aktivity, tudíž měsíční jízdenku využívá cca 5x do měsíce. Má mobilní tarif s vyšším datovým objemem a neomezeným voláním. Často navštěvuje kina, kavárny a výstavy v Praze.

  • Nájem: 4 300 Kč
  • Jídlo: 3 400 Kč
  • Dopravné: 120 Kč
  • Mobil (má studentský tarif): 499 Kč
  • Zábava: 3 000 Kč
  • Učebnice, pomůcky do školy atd.: 2 200 Kč
    Celkem: 13 519 Kč

Náklady státu na vysokoškoláka

Pojďme se na to podívat i z druhé strany. Nejen studentský život je drahý, ale i možnost nechat ho vzdělávat se něco stojí. Jaké jsou náklady státu na studenta VŠ? Samozřejmě se tato částka škola od školy liší. Záleží nejen na oboru, ale také městu, typu studia, nákladech na přijímací řízení, administrativě, platech učitelů a dalších věcech. Pro představu se náklady státu na studenta pohybují od 10 tisíc do 60 tisíc korun na jednoho studenta za dva semestry.

Ohodnoťte tento článek:
3
Právě čtete

Kolik stojí život studenta v Praze a jak můžete co nejvíc ušetřit