Menu
StudentMag
Kam na vysokou školu

Kde studovat práva? Vyberte si z českých vysokých škol

Klára Hyláková

Klára Hyláková

6. 1. 2017

Sníte o kariéře právníka? Pokud ano, měli byste si s velkou pečlivostí vybrat vaší budoucí univerzitu. My vám přinášíme přehled vysokých škol, které tento obor vyučují.

Právnické obory jsou stále velmi populární a ročně se na ně hlásí tisíce studentů. I kvůli vysokému uplatnění a dobrému platovému ohodnocení jde o vyhledávanou profesi, která se v Česku vyučuje na 4 veřejných vysokých školách. A které to jsou? Podívejte se na ně.

Univerzita Karlova, Právnická fakulta, Praha

Na Univerzitě Karlově se již od roku 1348 vyučují práva jako součást jedné z nejstarších fakult. Zároveň se jedná i o jeden z největších právnických ústavů v Evropě. Jako magisterský, pětiletý obor, zde můžete studovat obecné Právo. Pokud se rozhodnete po magisterských zkouškách pokračovat dále na doktorské studium, vybírat pak můžete už z různých specializací, jako je například Evropské právo, Mezinárodní právo, Ústavní právo nebo Obchodní právo.

A co se týče přijímacích zkoušek, k přijetí budete muset úspěšně složit zkoušky Scio, a to Obecné studijní předpoklady a Základy společenský věd. Bodová hranice je pak 75% z obou testů.

Masarykova univerzita, Právnická fakulta, Brno

Brno s Prahou pravidelně každý rok pomyslně soutěží v prestiži a úrovni studia. Brno je stále považováno za velmi kvalitní vysokou školu, v posledních letech ovšem spíše vede Praha. A podobně jako v UK, i v Brně můžete na magisterském studiu studovat obor Právo a dále se pak na doktorském pokračování specializovat na různá, užší zaměření.

Přijímací zkoušky v Brně jsou pořádány samotnou školou, která má vlastní Test studijních předpokladů (TSP MU). Po úspěšném složení testu vám již nic nebrání ve studiu vaší vysněné školy.

Univerzita Palackého, Právnického fakulta, Olomouc

I v Olomouci můžete následovat kariéru právníka. Právě zde máte ovšem nejnižší šanci na přijetí, jelikož do Olomouce přijímají jen 12% přihlášených uchazečů. Klasické právo je jako na jiných vysokých školách pětiletým magisterským oborem a nadále můžete pokračovat také na doktorské.

Stejně jako na UK, i zde platí jako přijímací zkouška právě Scio test z OSP a ZSV. Jako hranice přijetí byl stanoven limit 80%.

Západočeská univerzita, Fakulta právnická, Plzeň

Nejmladší česká fakulta práv nabízí magisterský obor studia. Na rozdíl od jiných vysokých škol zde nemůžete pokračovat na doktorskou nástavbu studia, případný titul JUDr. tak budete muset dostudovat na jiné vysoké škole.

Pro přijetí zde budete potřebovat, podobně jako v Praze či Olomouci, napsání testu Scio. Na rozdíl od již zmíněných univerzit ovšem bude stačit pouze test z Obecných studijních předpokladů a k úspěšnému přijetí byla bodová hranice nastavena na 70%.

Jakou vysokou školu byste si vybrali vy?

Ohodnoťte tento článek:
2,3
Právě čtete

Kde studovat práva? Vyberte si z českých vysokých škol