Menu
StudentMag
Studium

Kde studovat jadernou fyziku. Co nabízí Česká republika?

Klára Hyláková

Klára Hyláková

8. 12. 2018

Zajímá vás fyzika a rádi byste své znalosti prohloubili ještě více a stali se profesionálními fyziky? A co více, chtěli byste se věnovat jaderné fyzice a být opravdovým vědcem třeba v CERNu? Připravili jsme pro vás přehledný seznam českých škol, kde studovat jadernou fyziku.

Obor Jaderná fyzika je v současné době považován za jeden z nejprestižnějších oborů a dostat se k podobnému studiu bude zajisté nelehká záležitost. Připravte se, že přijímací zkoušky zdaleka nebudou tou nejtěžší částí vašeho vysokoškolského studia. Těžká dřina se ovšem vyplatí a vy se brzy budete moci dostat k zajímavým a unikátním projektům. České vysoké školy nejenže poměrně úzce spolupracují s institucemi v České republice, jako je například ČEZ nebo Ústav jaderné fyziky AV ČR, ale také například se švýcarským CERNem, což je jedno z nejvýznamnějších výzkumných center na světě.

Co se týče univerzit v Čechách, obor Jaderná fyzika naleznete hlavně v hlavním městě. A kde konkrétně tedy hledat?

Kde studovat jadernou fyziku: Fakulta Matematicko-fyzikální, UK

Známý MATFYZ je proslaven svou prestiží a vysokou úrovní vzdělávání. Vybírat si tady můžete z desítky oborů, které pokrývají fyziku, matematiku a informatiku. V období bakalářského studia se budete muset zaměřit na fyziku obecně a vybrat si z jednoho ze tří oborů, které se fyziky týkají. Pro magistra si pak už můžete konkrétně zvolit Jadernou a subjadernou fyziku.

Studium vám dá silné a široké znalosti, které se budou týkat například zkoumání struktury hmoty na úrovni elementárních částic a jejich fundamentálních interakcí. Nezapomeňte se podívat na webové stránky oboru, kde si budete moci zjistit například i předměty, které se na této fakultě vyučují.

Kde studovat fyziku: Víme, kde nemusíte skládat přijímací zkoušky

ČVUT, Fakulta jaderná a fyzikálně inženýrská

České vysoké učení technické má jednu z nejnáročnějších fakult, a tou je právě ta, kterou běžně najdete pod zkratkou FJFI. Ta je obecně vnímaná jako špička v oboru a vede k prestižním a zajímavým profesním zkušenostem. Fakulta má skvělé webové stránky, tak se na ně určitě podívejte a prostudujte si všechny možnosti, které vám tato škola může dát.

Co se týče studia, najdete zde nespočet nejrůznějších oborů. Výhodou je, že specializace se zde vyučují již na bakalářském stupni studia a u některých se dokonce i předpokládá, že po složení státnic se již uplatníte v oboru. Pokud máte ale dostatečné znalosti, rozhodně můžete pokračovat v některým z navazujících oborů v magisterském studiu.

Maturitu z matematiky nezvládla pětina studentů. Z češtiny propadla 2 %

Pro ty, kteří jsou posedlí Teorií velkého třesku či Higgsovým bosonem je tu obor Experimentální jaderná a částicová fyzika. Studenti tohoto oboru se už během studia zapojují do spolupráce s mezinárodními týmy a účastní se těch nejpokročilejších experimentů. Tu můžete studovat právě už na bakaláři a pokračovat i jako aspirující inženýr.

Konkrétně jadernou fyziku vyučují jen na UK a ČVUT. Na které další univerzity se ovšem v případě zájmu o fyziku můžete hlásit? Třeba na tyto:

  • Univerzita Palackého v Olomouci, Přírodovědecká fakulta – obory jako: Aplikovaná fyzika, Obecná fyzika, Přístrojová fyzika a jiné
  • Masarykova univerzita v Brně, Přírodovědecká fakulta – obory jako: Aplikovaná fyzika, Fyzika, a jiné
  • Ostravská univerzita v Ostravě, Přírodovědecká fakulta – obory jako: Fyzika, Biofyzika (dvouoborové)
  • Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích, Pedagogická fakulta – obory jako: Fyzika, Biofyzika
  • a jiné

Kterou univerzitu byste si nejraději vybrali vy? Uvažujete o kariéře ve výzkumné centru či vědce?

Ohodnoťte tento článek:
3
Právě čtete

Kde studovat jadernou fyziku. Co nabízí Česká republika?