Menu
StudentMag
Studium

Maturitu z matematiky nezvládla pětina studentů. Z češtiny propadla 2 %

Vendula Pazderová

Vendula Pazderová

15. 5. 2013

Letošní maturanti se nejpozději zítra dozví výsledky didaktických testů. Podle ministra školství Petra Fialy maturita probíhá v mnohem lepší atmosféře a podmínkách, než tomu bylo minulý rok.

Ve středu 15. května dostali výsledky do rukou ředitelé škol, nejpozději následující den je musí předat studentům.

Nejvíce maturantů propadlo z matematiky

Nejvyšší neúspěšnost byla letos opět u maturity z matematiky, a to i přes to, že byla zkouška sjednocena na jedinou úroveň. Neobstálo u ní 20,6 procent maturantů, což je přesně o procento více než v minulém roce. Toto skóre potvrzuje dlouhodobější problém v této oblasti, kterým se MŠMT podle svých slov intenzivně zabývá.

„MŠMT podpořilo několik projektů zaměřených na výuku matematiky a přírodovědných oborů,“ sdělil StudentMagu ředitel odboru vnějších vztahů a komunikace MŠMT Marek Zeman.

Test z cizího jazyka nezvládlo průměrně 2,6 % studentů

U českého jazyka byla neúspěšnost výrazně nižší – zkoušku si v září zopakuje 1,9 procent studentů. V minulém roce ovšem neobstálo pouze 1,1 procent (u základní úrovně zkoušky).

Didaktický test z francouzštiny byl jediný, který zvládlo sto procent maturantů. U testu z anglického jazyka propadlo 2,4 procent, u německého 7,7 procent, u ruského 0,9 procent a u španělského 1,7 procent středoškoláků.

Komise zpětně upravila hodnocení testu

„Celkově proběhly letošní didaktické testy bez vážnějších incidentů,“ uvedl v tiskové zprávě Marek Zeman.

Přesto musela validační komise českého jazyka a literatury rozhodnout o úpravě hodnocení úlohy v testu z českého jazyka. Vedla k tomu rozdílná vydání Pravidel českého pravopisu, která mohli studenti u maturity využít. Komise tedy uznala všechny odpovědi jako správné a každému maturantovi tak připsala dva body.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Maturitu z matematiky nezvládla pětina studentů. Z češtiny propadla 2 %