Menu
StudentMag
Studentské finance

Jak získat ubytovací stipendium? Termín si musíte pohlídat sami

Redakce

Redakce

4. 9. 2017

Pro studenty vysokých škol znamená ubytovací stipendium finanční podporu, o kterou musí požádat. Na všech vysokých školách můžete využít nabízená stipendia (ubytovací, sociální, prospěchové a podobně), ale každá univerzita má stanovená vlastní kritéria pro jejich přidělení.

Termín pro ubytovací stipendum zjistíte v informačním systému

V informačních systémech univerzit je aplikace, která po přihlášení studentovi zobrazí, v jakém termínu si může požádat o toto stipendium. Žádost se podává elektronicky v informačních systémech. Student musí o stipendium požádat sám, z vlastní iniciativy a je pouze na něm, aby si tyto údaje hlídal. Promeškání termínu se netoleruje.

Já osobně mám zkušenosti s podáním žádosti o stipendium na podporu ubytování na Univerzitě Palackého v Olomouci: tam termín byl většinou od října do listopadu. Na Masarykově univerzitě se žádosti podávaly začátkem listopadu.

Jak získat prospěchové nebo mimořádné stipendium? Podívejte se

Podmínky přiznání stipendia

Pro úspěšné získání stipendia musíte studovat prezenční formu bakalářského, magisterského nebo doktorského studijního programu, být v prvním studijním programu nebo ve studijním programu na něj navazujícím.

Zdali bude stipendium studentovi přiznáno, záleží na stipendijním řádu, rektorovi nebo jím pověřeném prorektorovi či děkanovi konkrétní univerzity.

Neměli byste přestoupit z jednoho studijního programu do jiného – pokud vám nebylo uznáno předchozí studium, a nepřekročit standardní dobu studia. Co se vzdálenosti od univerzity týče, na každé VŠ se podmínky různí: Univerzita Karlova například přiznává ubytovací stipendium i studentům z Prahy. Podmínky konkrétní univerzity se dočtete na jejich webech.

Jak získat sociální stipendium? Ověřte si, jestli na něj máte nárok

Vyplácení finanční částky

Výši finanční částky stanovuje rektor. Při stanovení výplatní částky musí rektor univerzity brát v úvahu výši příspěvku, který univerzita obdrží od ministerstva a záleží také, kolik studentů má na ubytovací stipendium nárok.

Výplata stipendia probíhá buď jednorázově, ve splátkách, nebo se vyplácí zpětně čtvtletně na bankovní účet. Počet splátek, jejich výše a termíny splatnosti jsou stanoveny v rozhodnutí o přiznání stipendia.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Jak získat ubytovací stipendium? Termín si musíte pohlídat sami