Menu
StudentMag
Studentské finance

Jak získat prospěchové nebo mimořádné stipendium? Podívejte se

Redakce

Redakce

17. 9. 2017

Dosáhnete-li na vysoké škole vynikajících výsledků, dostanete možná odměnu v podobě prospěchového stipendia. Některé univerzity nabízí i takzvané stipendium mimořádné. Podívejte se, jaký je mezi nimi rozdíl.

Prospěchové stipendium přiděluje rektor

Prospěchové stipendium je, tak jako všechna ostatní stipendia, podrobně popsáno ve stipendijním řádu vámi studované univerzity. Přiděluje se omezenému počtu studentů za vynikající studijní výsledky. Komu bude stipendium přiděleno, stanoví rektor procentem z celkového počtu zapsaných studentů pro každý akademický rok.

Podmínky pro získání prospěchového stipendia

Na stipendium mají nárok studenti, kteří studují bakalářské nebo magisterské studium, absolvovali nejméně první rok studia a studují ve standardní době studia bez přerušení, za studijní období splnili všechny zapsané předměty, v uplynulém akademickém roce získali minimální stanovený počet kreditů a potřebný studijní průměr.

Stipendium mohou získat i studenti prvního ročníku navazujícího magisterského studia, kteří absolvovali studium s vyznamenáním na jejich domovské fakultě. Při přijetí na navazující magisterské studium na jiné vysoké škole musí student doložit prospěch z předchozích studií.

Výplata stipendia probíhá zpětně za měsíce září až červen a za předchozí uplynulý akademický rok.

Stipendium mimořádné

Opět jej najdete ve stipendijním řádu univerzity. Jedná se o jednorázový peněžní příspěvek určený pro nadané a nejúspěšnější uchazeče prvních ročníků bakalářského studia, kteří splnili podmínky přijímacího řízení a zahájí své studium v prvním ročníku dle pravidel dané fakulty.

Jak získat ubytovací stipendium? Termín si musíte pohlídat sami

Stanovení pořadí

Po ukončení celého přijímacího řízení je stanoveno pořadí studentů, kteří budou mít nárok na získání mimořádného stipendia – například první dvě stovky nejúspěšnějších studentů obdrží mimořádné stipendium ve výši několika tisíc korun (1.000 – 5.000 korun).

Jak získat sociální stipendium? Ověřte si, jestli na něj máte nárok

Podmínky pro vyplacení stipendia

Stipendium bude vyplaceno studentovi, který zahájí první ročník bakalářského studia, úspěšně ukončí první semestr studia a poskytne údaje o bankovním spojení.

Ohodnoťte tento článek:
4,3
Právě čtete

Jak získat prospěchové nebo mimořádné stipendium? Podívejte se