Menu
StudentMag
Kariéra pro studenty

Jak získat praxi v oboru? Přihlaste se na stáž!

Redakce

Redakce

23. 5. 2018

Najít si práci je pro absolventa bez předchozí pracovní zkušenosti téměř nemožné. Kde ale získat praxi, když se věnujete studiu? Přihlaste se na stáž!

Studenti, kteří pracovali již během studia, mají mnohem lepší startovní pozici při hledání práce než ti, kteří se jen poctivě věnovali studiu.

Proč je praxe tak důležitá?

Zaměstnavatelé upřednostňují absolventy s prokazatelnou praxí, protože již mají pracovní návyky. Vědí, jak to chodí v reálné firmě a získali praktické dovednosti. Není tedy třeba je vodit za ručičku. Vyzkoušeli si, jak se dají teoretické poznatky ze školy využít v reálu. V oboru se zorientovali a mají představu o tom, jaké by mělo být jejich budoucí směrování.

Jak získat praxi?

Pokud studujete, přihlaste se na stáž nebo do trainee programu. Ovšem počítejte s tím, že jsou většinou neplacené. Získáte však díky nim praktické dovednosti a zvýšíte svoji šanci najít si po škole dobrou práci.

Kde hledat stáž?

V první řadě je potřeba si ujasnit, o jakou pozici vám vlastně jde a co by vám měla přinést. Stanovte si priority, díky nim se vám bude lépe hledat. Stáž můžete absolvovat u nás nebo v zahraničí, záleží jen na vaší preferenci.

Tuzemské stáže

Široká nabídka praxe pro studenty je k nalezení na pracovních portálech. Nebojte se odpovídat na inzeráty. Možná to nevyjde napoprvé, ani na podruhé, ale nenechte se tím odradit.

Můžete se také nechat zapsat u personální agentury. Po osobní schůzce, kde vysvětlíte, o jaký typ stáže máte zájem, vám pak budou zasílat vhodné nabídky. Registrace je zdarma.

V dnešní době je k nezaplacení osobní doporučení. Pokud tedy znáte někoho, kdo pracujte ve firmě, kde byste chtěli absolvovat stáž, nebojte se ho požádat o doporučení.

Neplacená praxe: 7 rozumných důvodů, proč se vyplatí

Máte-li vysněnou firmu, ve které chcete pracovat, nebojte se ji oslovit napřímo. Jak se říká, odvážnému štěstí přeje. Pokud v dané firmě pořádají stáže či trainee programy každoročně, není nic jednoduššího, než si na LinkedInu nebo Facebooku vyhledat odpovědnou osobu a oslovit ji v předstihu.

Různé formy praxe pro studenty středních škol pak nabízí třeba Akademie věd nebo fakulty univerzit.

Zahraniční stáže

Stáže pro studenty ve firmách mají v cizině větší tradici než u nás. Vyjet na zkušenou do zahraničí má určitě smysl, mimo jiné si vyzkoušíte pracovní komunikaci v cizím jazyce.

V Evropské unii, kde většina členských států umožňuje práci bez pracovního povolení, si můžete praxi zajistit sami. Ostatně velké množství placených a neplacených stáží nabízí i samotné instituce EU (Evropský parlament či Evropská komise). Případně můžete vycestovat s programem Erasmus +.

Zajištění praxe pro studenty vysokých škol v zahraničí nabízí také neziskové studentské organizace, například AIESEC nebo IAESTE.

Jak zaujmout?

Zájemců o stáž jistě bude mnoho, stejně jako v budoucnu uchazečů o vaši vysněnou práci. Co udělat, abyste vystoupili z davu?

Skvělý motivační dopis

Dejte si záležet, aby váš životopis i motivační dopis byly perfektní. Zejména propracovaný motivační dopis vám otevře dveře na pohovor nebo do assesment centra. Vysvětlete v něm, kdo jste, co hledáte a proč usilujete o stáž právě v oné konkrétní firmě. Vyzdvihněte svoji konkurenční výhodu, tedy to, čím se lišíte od ostatních uchazečů, jaký je váš potenciál.

Oslovení firmy

Chce to dost odhodlání sebrat odvahu a napsat do vysněné firmy, zvlášť když aktuálně nikoho nehledají. Možná si kladete otázku, zda to má vůbec cenu. Má, prokážete tím své odhodlání, a kdo ví, třeba budete mít štěstí. I když stáž nevyjde, můžete získat zajímavý kontakt, který vám bude ku prospěchu v budoucnu. Váš mail osobě odpovědné za nábor by měl být stručný a jasný.

Zájem o obor

Ukažte, že máte o obor, ve kterém oslovená firma působí, opravdový zájem. Třeba tím, že se v něm vzděláváte nad rámec školy (školení). Vyzdvihněte také své předchozí zkušenosti (nemusí nutně souviset s oborem).

Při pohovoru

Nastudujte si informace o firmě a ptejte se, projevíte tím opravdový zájem. Snažte se být přirození a sami sebou. Hlavně si nic nevymýšlejte, přišlo by se na to a vám by to jen uškodilo.

Nevzdávejte to

Hledání stáže (a později práce) není nic zábavného. Počítejte s tím, že to nevyjde hned. Oslovování firem proto berte jako trénink, který se vám bude hodit, až se budete ucházet o první zaměstnání. Každé odmítnutí a neúspěšný pohovor je zkušenost, která vás posouvá k nalezení té nejvhodnější praxe pro vás.

Jak co nejvíce profitovat ze stáže?

Pokud se vám podařilo stáž získat, je to skvělé. Využijte této zkušenosti na maximum. Absolvujte všechna nabízená školení, učte se od zkušených kolegů a ptejte se ne to, co vás zajímá. Buďte milí a ochotní, plňte zadané úkoly v termínu a případné neúspěchy neberte tragicky, spíš se z nich snažte poučit.

Díky stáži získáte neocenitelné zkušenosti, které vám navíc usnadní hledání budoucího zaměstnání. Uvědomte si ale, že se na ni nehlásíte jen kvůli tomu, abyste v životopise měli co napsat do kolonky praxe. Na stáž byste měli chtít hlavně kvůli sobě, abyste zjistili, zda se vám práce v daném oboru (a firmě) bude vůbec líbit. Pomůže vám to získat jasnější představu o tom, čemu byste se v budoucnu opravdu chtěli věnovat.

Ohodnoťte tento článek:
4,3
Právě čtete

Jak získat praxi v oboru? Přihlaste se na stáž!