Menu
StudentMag
Kariéra pro studenty

Neplacená praxe: 7 rozumných důvodů, proč se vyplatí

Lucie Hejduková

Lucie Hejduková

20. 7. 2018

Studentů, kteří perlí znalostí dvou světových jazyků a pyšní se semestrálním pobytem v zahraničí v rámci programu Erasmus, najdete v Česku přehršel. Naopak studentů, jež mají tolik vyžadovanou dlouhodobou praxi, navíc praxi v oboru, je jako šafránu.

Naskytne-li se vám možnost praxe týkající se alespoň okrajově vašeho studijního oboru, neváhejte a jděte do toho. Řekneme vám proč.

1. Neplacená praxe, příležitost, jak si obohatit životopis

Hlavní výhodou je samozřejmě fakt, že s kvalitní smysluplnou praxí se zaměstnání hledá snadněji. Konečně je tedy co napsat do CV a konečně je tu možnost okouzlit potenciálního zaměstnavatele.

2. Bude to bez stresu

Praxe není plnohodnotným zaměstnáním. S minimální mírou stresu se tak máte možnost naučit spoustu užitečných věcí, bez strachu z fatální výpovědi.

Jak napsat motivační dopis, aby personalistu zaujal? Stručný návod

3. Snaha se cení

Placené brigády jsou rozhodně fajn. Něco málo se do života naučíte a ještě si vyděláte peníze. Naproti tomu chodit na neplacenou praxi, kde mnohdy dřete a nic víc než zkušenosti si neodnesete? To se teprve cení.

4. Nabudete zkušenosti

Zkušenosti, to je oč tu běží. Případný zaměstnavatel tak ví, že vás nemusí zaučovat v každé maličkosti a že leccos už zvládnete sami.

10 nejčastějších chyb v životopise, kterými odradíte personalisty

5. Získáte užitečné kontakty

V často mladém a rozvíjejícím se kolektivu naleznete nejen zkušenější kolegy, ale i dobré přátele. Všichni tito lidé, kolem kterých se budete pohybovat, vás naučí spoustu věcí, mohou vás inspirovat a dokonce doporučit na nějakou pracovní pozici.

6. Zjistíte, zda to má smysl

Pokud se vám podaří nalézt si praxi opravdu ve vašem oboru, snáze tak rozpoznáte, jestli je to práce vhodná právě pro vás a zda vás baví.

Známe 10 výhod vysokoškoláka bez praxe. Stále má ideály a vysoké cíle

7. Získáte pracovní návyky

S jakoukoli praxí se pojí pravidla a povinnosti, jež je nutné plnit. Ať už pracujete z domova nebo přímo v dané společnosti, musíte dodržovat dané termíny, vykonávat odpovědně náplň své práce, případně odevzdávat své výsledky ke kontrole. Získáte tak jasné pracovní návyky, smysl pro odpovědnost a představu, jak by mohl vypadat váš běžný pracovní den v budoucnu.

Ohodnoťte tento článek:
5
Právě čtete

Neplacená praxe: 7 rozumných důvodů, proč se vyplatí