Menu
StudentMag
Studentské finance

Jak vyjít s výplatou? Přečtěte si 5 tipů, díky nimž konečně ušetříte

Lukáš Houdek

Lukáš Houdek

29. 1. 2019

Znáte ten pocit, kdy si seženete brigádu, ale stejně vám nic nezbude, protože vše utratíte? Vyjít s penězi není vždy úplně jednoduché. Jako radu můžete využít následující hesla.

1. Vytvořte si rozpočet

Samo o sobě to nemusí znamenat, že archivujete každou účtenku. Měli byste ale mít přehled o tom, jaké peníze na co využíváte.

Spočtěte si, kolik činí v průměru měsíční příjmy, a ty porovnávejte k nákladům na kolej, studijní materiály, koncerty či další kulturní a jiné záležitosti. Určitě vám tento postup napomůže poodkrýt oblast, v níž protéká peněz zbytečně moc.

9 rad k nezaplacení, jak ušetřit za jídlo

2. Počítejte s rezervou

Zejména poté, co si budete díky rozpočtu více kontrolovat své finance, nezapomeňte, že čas od času nastanou mimořádné události, za které sice nemůžete, ale které vás něco budou stát. Snažte se proto ušetřené peníze dávat stranou, abyste měli vždy z čeho čerpat, a to i v situacích, kdy zrovna nebudete mít brigádu.

10 tipů, jak si přivydělat při studiu: doučujte nebo darujte plazmu

3. Nový tarif

V posledních letech telekomunikační společnosti přišly s novinkami na trhu, které umožnily klientům snížit své náklady na volání a posílání zpráv. Původní ceny byly poměrně dost nadhodnocené, a tak se zkuste podívat, zda váš operátor nabízí něco levnějšího.

Důležité například je, jestli více využíváte SMS či volání a zda je tomuto vašemu poměru přizpůsoben právě i tarif. Nabídky hledejte také u konkurence.

4. Nepotřebujete úplně vše

Je pravda, že 40% sleva je velice lákavá, ale přesto byste se měli zamýšlet nad tím, zda dané zboží opravdu potřebujete i po slevě. Jestliže usoudíte, že tuto věc skutečně nemusíte mít, může být jedno, jestli stojí 500 nebo 300 Kč, protože není třeba utratit ani haléř.

Kolik stojí život studenta v Praze a jak můžete co nejvíc ušetřit

5. Úspory hledejte v dopravě i nakupování

Člověk je ve své podstatě líný tvor a řada z nás se neobejde bez automobilu. Zkuste se alespoň občas zamyslet nad tím, jak si vystačit s hromadnou dopravou, která vyjde levněji. Ohledně nákupů samozřejmě nemusíte držet hladovku, ale vyplatí se brát si s sebou seznam, který vás bude korigovat, co všechno si pořídíte.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Jak vyjít s výplatou? Přečtěte si 5 tipů, díky nimž konečně ušetříte