Menu
StudentMag
Studentský život

Jak třídit odpad? Víme, co kam vyhodit a co do kontejneru nepatří

Lukáš Houdek

Lukáš Houdek

16. 8. 2018

V České republice je rozmístěno více než čtvrt milionu kontejnerů na tříděný odpad. Rozebereme si, co patří do plastů, skla, papírů, kovů, a upozorníme na záležitost nápojových kartonů a nebezpečného odpadu.

Papír

Této suroviny máme každý ve svých domácnostech až dost, tudíž s jejím tříděním takové problémy nebývají. Zda daný výrobek do papíru patří, zjistíte podle jeho označení. Na štítku naleznete buď PAP, nebo číslice 20, 21 či 22.

Všeobecně sem patří všechny papírové obaly, noviny a sešity, nečiní potíže ani papír s kancelářskými sponkami či obálky s fóliovými okénky. Zpracovatelé totiž chápou, že někdy je obtížné něco takového oddělovat, a tak jsou na tyto případy připraveny.

Naopak sem nevhazujte jakýmkoliv způsobem znečištěný papír, mastný už vůbec ne. Chcete-li se zbavit starých knih, pro celé svazky vám poslouží sběrný dvůr. Do tohoto kontejneru patří jen listy bez vazby.

Pro zajímavost: Loni se v této zemi podařilo recyklovat 330 tisíc tun papíru.

Proč je třídění odpadu cool? Udělejte dojem na své spolužáky a ukažte jim, jak na to!

Plasty

V tomto případě je nutné upozornit na velký objem jednotlivých výrobků, a tak je důležité zejména například plastové lahve sešlápnout. Třídění je zde trochu složitější, protože v některých městech se dohromady řadí plasty a nápojové kartony. Mezi plasty patří výrobky se značkou PET, HDPE, LDPE, PP, PS, 1, 2, 4, 5, 6 a 7. Konkrétně tak můžete vyhodit kelímky, igelitové sáčky, balicí fólie či obaly od CD.

Určitě naopak do těchto kontejnerů nevhazujte mastné obaly ani podlahové krytiny. Pěnový polystyren pouze v menších kusech.

Pro zajímavost: Loňský rok se vytřídilo 135 tisíc tun plastů.

Sklo

Město od města se liší způsob třídění. Někde najdete jen jeden kontejner na skla, jinde dva. V druhém případě musíte jejich význam rozlišovat. Do prvního (zeleného) patří barevné sklo, do druhého (bílého) čiré. Třídění skla má tu výhodu, že jej lze recyklovat donekonečna. Patřičné značky jsou GL, 70, 71 a 72.

Vedle lahví lze vyhazovat rovněž skleničky i různé sklenice.

Naopak zapomeňte na porcelán s keramikou. Vratné zálohované lahve není nutné třídit, stačí je vrátit do obchodu.

Pro zajímavost: Celkem Češi v roce 2014 vytřídili 130 tisíc tun skla.

10 způsobů, jak změnit svět. Jde to i bez peněz!

Nápojové kartony

Této problematiky jsme se trochu už dotkli v kapitole o plastech. Pokud se u vás nápojové kartony berou zvlášť, poznáte je podle označení C/PAP, 81 a 84. Na patřičných výrobcích najdete oranžovou nálepku.

Rozhodně ale mezi nápojové kartony nepatří ty, které obsahují zbytky potravin či tekutin.

Nebezpečný odpad

Směsný komunální odpad společně s tím tříděným pochopitelně nepokryje veškerou naši produkci. Ty, které by mohly představovat nebezpečí pro zdraví lidí a životní prostředí, označujeme jako nebezpečný odpad, a proto patří do sběrného dvora. Máme na mysli barviva, lepidla, léky, pesticidy, rozpouštědla a podobně.

Ohodnoťte tento článek:
4
Právě čtete

Jak třídit odpad? Víme, co kam vyhodit a co do kontejneru nepatří