Menu
StudentMag
Studentský život

Proč je třídění odpadu cool? Udělejte dojem na své spolužáky a ukažte jim, jak na to!

Třídění odpadů je dnes naprostou samozřejmostí. Důraz na nízkou ekologickou stopu se stal paradigmatem třetího tisíciletí. Každý inteligentní člověk dnes již uvažuje v souvislostech a bezohledné chování, ať už vůči lidem či vůči přírodě, je považováno za známku méněcennosti, nikoli za známku punku.

Doba plastová? Nope. Doba ekologická!

Zatímco v 90. letech mohlo v určitém ohledu představovat vyhození odpadků z okénka auta či rozkopnutí odpadkového koše symptom mladického rebelství a vzdoru, s příchodem generace tzv. mileniálů se takové chování řadí do škatulky opovrženíhodného primitivismu. Na dívku dnes uděláte dojem zejména uvědomělým pro-ekologickým smýšlením, vegetariánstvím, veganstvím či dokonce participací na altruistických projektech v rozvojovém světě. Proti třídění odpadu prakticky neexistuje pádný argument (pokud ovšem lenost a pohodlnost nepovažujete za hodnotu).

Kam vyhodit polystyren?

To, že nevyhazujeme papír a plasty do smíšeného odpadu, to ví každý. Dnes se ovšem snažíme třídit také kovy, různobarevná skla podle barev či elektroodpad. Na to vše najdeme v ulicích kontejnery. Ale co např. s polystyrenem či starými tapetami? A co teprve se starým linem? To rozhodně do plastů nepatří. Podobně jako porcelán nepatří do kontejneru se sklem nebo obal od vajíček do papíru. Abyste se z vás stali neomylní třídiči, je dobré se podrobně informovat o problematice třídění. Podrobné informace například o tom, kam vyhodit polystyren, naleznete na portálu samosebou.cz.

Kam s bioodpadem?

Předpokládáme, že většina z vás žije ve městě. Pokud bydlíte v bytě a nemáte dům se zahradou a s vybudovaným kompostem na zbytky zeleniny a ovoce, určitě váháte, jak s nimi ekologicky naložit a nastolit opravdu efektivní třídění odpadu. Naštěstí již existuje mnoho měst a obcí, které pravidelně přistavují hnědé popelnice na organický odpad. Ten se opětovně zužitkovává jako ekologický kompost. Bioodpad tedy rozhodně do směsného odpadu nepatří.

Ekologická likvidace odpadu versus re-use a recyklace?

Víte, jaký je rozdíl mezi ekologickou likvidací a recyklací? Rozhodně se nejedná o to samé. Vězte, že i recyklované věci se dříve nebo později stanou odpadem, který je potřeba zlikvidovat. Něco již znovu využít nelze. Ekologická likvidace se tak stává stále aktuálnějším problémem současnosti, které stojí za to věnovat aktivní pozornost.

Ohodnoťte tento článek:
5
Právě čtete

Proč je třídění odpadu cool? Udělejte dojem na své spolužáky a ukažte jim, jak na to!