Menu
StudentMag
Studium

8 tipů, jak se zvládnout učit po celé zkouškové

Redakce

Redakce

30. 5. 2018

Čeká vás dlouhé a nabité zkouškové? Abyste jej úspěšně zvládli, bude třeba zasednout a učit se. To ale nezaručuje stoprocentní úspěch. Proto si přečtěte následující rady a zkuste se jimi řídit.

1. Plánujte

Velmi důležité je pečlivě si celé zkouškové naplánovat. Začněte rozvržením zkoušek. Je dobré zařadit těžší zkoušky na začátek zkouškového, kdy ještě nejste tolik unavení.

Na druhou stranu, pokud jste na tom podobně jako já, pak nezačínejte hned něčím opravdu obtížným. Mě totiž připadá, jako bych při učení na první zkoušku ještě neměla mozek dostatečně rozcvičený. Učení na druhou či třetí zkoušku už jde o poznání lépe.

Dále si rozvrhněte čas, který máte vyhrazený na určitou zkoušku. Na každý den si realisticky naplánujte, co se naučíte, a to se také snažte dodržet. Mně se to většinou nedaří, nicméně alespoň vím, co mám ještě před sebou.

2. Plány dodržujte

Zkoušky neodkládejte, nevyplatí se to. Odložit zkoušku je na místě v případě, že jste nemocní či musíte do práce.

Jak se učit? Známe 7 způsobů, které byste během studií měli vyzkoušet

3. Využijte dobu, kdy jste nejproduktivnější

Jelikož už nějakou dobu studujete, ať už střední školu či vysokou, jistě víte, kdy se vám učí nejlépe. Jestliže jste aktivní ráno, snažte se toho naučit co nejvíce právě v dopoledních hodinách. Večer už spíše opakujte a pozdě v noci se nepřemáhejte a jděte raději spát.

Pokud musíte každou větu číst třikrát, abyste ji pochopili, pak už je studium tak neefektivní, že nemá cenu v něm pokračovat.

4. Vyspěte se

Pokud se učíte na úkor spánku, není to dobře. Ano, v bezvýchodných situacích zkrátka nezbývá nic jiného než se celou noc biflovat. Nicméně pokud si chcete zapamatovat, co jste se pracně naučili, bez spánku se neobejdete. Spánek by měl být navíc nepřerušovaný, aby proběhl celý proces ukládání informací správně.

Dále je prokázáno, že člověk si nejlépe zapamatuje to, co se učí bezprostředně před spaním. Toho lze využít při učení se obtížnějších kapitol či otázek.

Kam schovat tahák? Přečtěte si tipy na 6 míst, které učitel neprokoukne

5. Opakujte

Nezapomínáte na opakování? Jedině opakováním dojde k uložení informací do dlouhodobé paměti. Není nutné opakování věnovat mnoho času, spíše je důležité, jakým způsobem si opakujete. Pasivní opakování (čtení) není příliš efektivní, mnohem lepší je aktivní způsob opakování, například vlastní shrnutí dané kapitoly, odstavce.

6. Trénujte paměť

Velmi přínosné může být seznámení se se základními paměťovými technikami, které jsou založené na mnemotechnikách. Mnemotechnické pomůcky vás možná učili na základce či střední škole, obecně se jedná o metody ulehčující zapamatování a zvětšující kapacitu paměti. Zkuste si některou z paměťových technik nastudovat.

Mnemotechnické pomůcky: cesta, jak si zapamatovat nezapamatovatelné

7. Neodbývejte jídlo

Mnoho studentů během učení podceňuje význam toho, co jí a pijí. K tomu, aby se člověk mohl učit, potřebuje dostatek energie. Pokud během učení nejíte a doháníte to večer, nemůžete čekat, že budeme mít energii.

Vyhněte se těžkým jídlům. Nezapomínejte na ovoce a zeleninu a zařaďte také nějakou potravu pro mozek. Ideální jsou ořechy a další potraviny obsahující nenasycené mastné kyseliny.

8. Koncentrujte se

Nakonec pamatujte na to, že nikdo nedokáže udržet koncentraci po několik hodin. Proto se odměňujte pauzami. Abyste zvýšili svoji soustředěnost, odstraňte vše, co vás rozptyluje, takže především vypněte mobil a vypněte notebook nebo alespoň internet. Rozhodně to není ztráta času, naopak, když vás něco vyruší, může trvat až 20 minut, než se opět naplno soustředíte.

Ohodnoťte tento článek:
4,2
Právě čtete

8 tipů, jak se zvládnout učit po celé zkouškové