Menu
StudentMag
Studium

Jak se z medicíny zbláznit jen částečně. Dodržujte tyto zásady

Jana Langová

Jana Langová

2. 1. 2019

Každý medik to zná – zatímco jeho kolegům z jiných fakult stačí na naučení na zkoušku 1-2 dny, on v knížkách leží už měsíc dopředu. Zápočtový týden nezná, protože testy píše v průběhu celého semestru, což znamená neustálý koloběh učení. A do toho strašný pocit nestíhání, kterým ho zahrnují nejen vyučující, ale i spolužáci. S blížícím se zkouškovým stres a strach ještě vzrůstají, jeden aby se z toho zbláznil! Anebo ne? Přináším vám tipy na lepší zvládání náročného studia a psychickou pohodu. Protože ta je důležitá!

Jak se z medicíny zbláznit jen částečně? Škola není všechno!

Jak říká klasik – když nejde o život, nejde o nic. Samozřejmě, když vás po třech letech vyhodí z vysoké školy, tak je to katastrofa, kterou nikomu nepřeji, ale život tím nekončí. Pokud ze strachu před selháním celé dny trávíte učení, nevycházíte ani ven a na kontakt s kamarády vám „nezbývá čas“, pak je něco špatně. Medicína nesmí být váš středobod vesmíru. I při ní se dají dělat různé koníčky, sportovat, cestovat, číst, kreslit, co jen vás baví. Nezanedbávejte ani své kamarády a dopřejte si aspoň jednou týdně nějaké to pivo nebo kafíčko. Zvlášť cenný je kontakt s kamarády studující jiný obor – udrží vás v realitě a odvedou myšlenky na jiné věci než je hora učení a bílé pláště.

Je sice pěkné, když někdo žije svou prací/studiem, ale pro mentální zdraví je vhodné tomu nastavit mantinely.

Myslete na odpočinek

Po napsání testu, ať už úspěšném či ne, si dopřejte chvilku zaslouženého klidu. Nemá cenu se hned hnát na pokoj a začít se učit na další zkoušení. Místo toho si pusťte nějaký film, běžte s kamarády na pivo, zkrátka se věnujte lenošení. Věřte, že těch pár hodin nicnedělání vám neublíží, naopak pomůže. Vyčistíte si hlavu, mozek si oddychne a nové informace si uložíte snadněji. Navíc je to prevencí proti nesoustředěnosti a prokrastinaci. Odpočinutý mozek bude spokojeně nasávat další vědomosti a méně utíkat myšlenkami jinam.

Osobní tip: Po testu si běžte s vaším kruhem sednout do hospody nebo kavárny a pořádně to oslavte, i když nevíte výsledky. Odpočinete si a ještě utužíte kontakty se spolužáky.

Jak vystudovat medicínu. Zeptali jsme se studentů na lékařské fakultě

Nenechávejte nic na poslední chvíli

Když se krátký odpočinek mezi učením zvrhne na celý týden nebo měsíc, není to dobře. Nejlepší prevencí proti stresu a panice je dobré plánování a činy, tedy, že opravdu v to pondělí zasednete nad fyziologii a naučíte se první kapitolu. A druhý den pokračujete. Pamatujte, že jakmile vám ujíždí vlak, už horko těžko do něj naskočíte, proto nic neodkládejte. Hlídejte si všechny testy a opravdu se poctivě průběžně učte. Uvidíte, že vás to třeba i začne bavit a z nepříjemné povinnosti se stane zajímavá. Ale samozřejmě nezapomínejte na odpočinek! Všeho s mírou – to platí všude.

Práce při studiu medicíny je náročná, ale není nemožná

Neobírejte se o spánek

Také máte zvyk den před testem nejít spát a celou noc opakovat? Na zkoušku pak jdete nadopovaní kofeinem a s kruhy pod očima? To není zrovna nejlepší strategie. Většinou je místo toho lepší si jít lehnout a nechat mozek odpočinout. Stejně to přes noc všechno nedoženete a akorát budete ospalí, mrzutí a roztěkaní. Snadněji se tak na nějaké otázce zaseknete a budete mít výpadek. Nehledě na to, že se vám spánkem vložené informace hezky roztřídí a druhý den můžete mít jasno i ve věcech, kde jste si nebyli jistí. Častým odpíráním spánku si akorát ubližujete a snižujete svojí koncentraci.

Osobní zkušenost: Jen jednou jedinkrát jsem šla na zkoušku po celonočním bdění, během kterého jsem si ale nic neopakovala, jen jsem byla příliš vystresovaná a nemohla usnout. V závěru jsem podala svůj asi nejlepší výkon a zkoušku úspěšně složila, ale už bych to opakovat nechtěla. Ten spánek vážně chyběl. Navíc nejsem schopná se po překonání určitého stupně únavy efektivně učit, takže se na tu hrůzu radši vyspím.

Studium medicíny: na každém předmětu vypadne několik lidí, říká medička

Nedávejte na ostatní

Vaši kamarádi z vyšších ročníků budou mít tendence vám dávat studijní rady, často ale dost protichůdné. Zatímco jeden se vás bude snažit přesvědčit, že na anatomii stačí týden, druhý vás vystraší a doporučí minimálně měsíc s průběžným učením po celý rok. Komu věřit? Především sami sobě! Jen vy víte, jaký jste studijní typ, co se vám leze do hlavy dobře a na co potřebujete delší dobu. Jestli jste schopní si na celý den sednout a jen se učit anebo jestli se učíte maximálně 4 hodiny denně, a pak už vám to mozek nebere. Proto je důležité si najít svůj styl učení a vhodně ho aplikovat na každý předmět. Navíc, každý má jiné vstupní znalosti a dovednosti, takže je jasné, že kdo během střední školy vynikal v chemii a objezdil všechny chemické olympiády, ten také biochemii zvládne rychleji. Tím se ale nenechte znervózňovat a učte se tak rychle, jak to vyhovuje vám.

A jaké jsou vaše tipy pro přežití medicíny?

Ohodnoťte tento článek:
4,9
Právě čtete

Jak se z medicíny zbláznit jen částečně. Dodržujte tyto zásady