Menu
StudentMag
Ruština

Jak se rychle naučit azbuku? Máme pro vás jednoduchý trik

Adéla Lišková

Adéla Lišková

28. 5. 2021

Vedle angličtiny a němčiny patří ruština k hlavním světovým jazykům a její význam stále stoupá. Pro příbuzné slovanské národy by navíc naučit se rusky nemělo být velkým problémem – oříškem však může být ruské písmo. Jak se nejlépe naučit azbuku?

Ruština patří stejně jako čeština do rodiny slovanských jazyků. Některá slova se v ruštině vyslovují dokonce stejně nebo téměř stejně jako v češtině. Pokud se tedy chcete naučit rusky, tato jazyková podobnost vám to výrazně usnadní.

Jak se naučit azbuku

Kamenem úrazu však může být odlišné písmo – zatímco my píšeme latinkou, Rusové používají azbuku. Obě písma jsou si ale podobnější, než si možná myslíte. Jak se tedy rychle naučit azbuku? Pokud si budete všímat podobností s naším písmem, půjde vám to mnohem snadněji.

Jak se naučit rusky online. 7 tipů, s kterými vám to půjde samo

Jak se naučit ruskou azbuku

Stejně jako latinku lze azbuku rozdělit na tiskací a psací. Základem je naučit se tiskací azbuku, která je jednodušší. Lektoři ruštiny doporučují učit se psací azbuku až po důkladném osvojení tiskacího písma a zvládnutí několika lekcí ruštiny. Nicméně obecně platí, že bez znalosti psací azbuky se prakticky obejdete, jelikož se stejně jako psací latinka příliš nepoužívá.

Jak se naučit psát azbuku

Písmena tiskací azbuky si lze rozdělit do čtyř skupin, což vám usnadní jejich učení:

  • První skupinou jsou písmena, která jsou stejná jako v latince – vypadají stejně a mají stejný význam. Tam patří A, O, K, M a T.
  • Další skupinou jsou písmena, která sice vypadají jako písmena z latinky, avšak mají význam jiných písmen z latinky. K těm patří B, E, P, C, Y a X.
  • Třetí skupinou jsou písmena, která mají význam písmen z latinky, avšak jejich podoba se neshoduje s písmeny z latinky.
  • Čtvrtou skupinou jsou písmena, která nemají v latince ekvivalent co se týče významu, ani co se týče podoby.

Jak se tedy naučit psát azbuku? Psát se musíte naučit pouze třetí a čtvrtou skupinu písmen. Nejlépe se jednotlivá písmena naučíte tak, že je budete stále dokola psát na papír, dokud jejich podobu nebudete mít zafixovanou. U ostatních písmen pak postačí zapamatovat si, kterým písmenům v latince odpovídají.

VIDEO: Takhle se baví studenti v Rusku. Legrace, šikana či zaostalost?

Jak se naučit číst azbuku

Jak se rychle naučit azbuku? Můžete vyzkoušet například toto interaktivní video, kde se vám zobrazují jednotlivá písmena azbuky a vy hádáte, jaký mají význam v latince. Dokud neuhodnete správnou odpověď, program vás nepustí dál.

Čtení ruských textů

Vhodným způsobem, kterým si lze procvičit azbuku, je také čtení ruských textů. Jednoduché texty vhodné pro začátečníky najdete v učebnicích ruštiny, ať už jsou určené pro klasickou výuku, anebo pro samouky. Lze pořídit také přímo čítanky ruských textů pro určitou úroveň (například Čítanka ruských literárně-kulturních textů od nakladatelství Fraus).

Sehnat lze také dvojjazyčné knihy, typicky beletrii, kde je paralelně text ruský a text český. Při výběru textů ovšem pamatujte na to, že by pro vás měly být zajímavé, aby vás čtení bavilo. Učení jakožto vedlejší produkt zábavy jde totiž vždy o mnoho rychleji.

Ohodnoťte tento článek:
2,6
Právě čtete

Jak se rychle naučit azbuku? Máme pro vás jednoduchý trik