Menu
StudentMag
Bakalářská a diplomová práce

Jak se píše abstrakt? Přečtete si, k čemu slouží a co musí obsahovat

Lucie Hejduková

Lucie Hejduková

7. 5. 2014

Dokončujete právě svou bakalářskou či seminární práci a stále trochu tápete v problematice jménem abstrakt? Pokud ano, máme pro vás pár jednoduchých rad, jak z toho ven.

Co to abstrakt vlastně je?

Jednoduše řečeno, abstrakt je stručný výtah z textu, respektive z vaší práce, zpravidla umisťován na začátek. Jeho délka se odvíjí od rozsahu celého textu. Pro bakalářskou práci o rozsahu 30 normostran by měla postačit délka okolo 150 slov. Není však výjimkou, že se u rozsáhlých monografií setkáte s abstraktem až o 500 slovech.

K čemu slouží?

Přítomnost abstraktu není pouhý úzus. Tento kratší text pomáhá potenciálním čtenářům v rozhodování, zda si danou práci přečtou, či ne. Zjišťují tak, jestli pro ně bude nějakým způsobem přínosná. Zároveň je to ta část práce, kterou hodnotitelé čtou téměř jako první, a proto by měla udělat dobrý dojem.

Obsahové požadavky abstraktu

Cílem abstraktu je prezentovat obsah textu, především pak definovat výsledky a závěry dané práce. Obsahovat by měl vždy pouze informace zmíněné v dokumentu. Není tedy žádoucí zde popisovat výsledky a cíle, o kterých se nezmiňujete dále v závěru. Dobrý abstrakt by měl taktéž obsahovat stručný popis použitých metodologických postupů. Můžete se krátce zmínit také o kontextu a přínosech vaší práce, avšak toto téma se obecně rozvíjí spíše v resumé.

Jazyková stránka textu

Hlavní hesla pro psaní abstraktu jsou stručnost a jasnost. Vyvarujte se proto dlouhých květnatých souvětí a přejděte rovnou k věci. Užívejte krátká srozumitelná souvětí a nezabývejte se drobnými detaily. Citová zabarvení a vlastní názory používejte v uměleckých kompozicích, nikoli v abstraktu.

Abstrakt alespoň v jednom cizím jazyce

Mějte na paměti, že kvalitní práce se neobejde bez abstraktu v cizím jazyce. Úplným základem je jazyk anglický, práce českých autorů se často doplňují i o abstrakt v němčině – především pokud jde o práce společenskovědních témat. Zapomenout byste neměli ani na klíčová slova. Přestože nejsou úplně nutná a mnoho abstraktů je postrádá, jsou v dnešní době stále více vyžadovaná.

Ohodnoťte tento článek:
1
Právě čtete

Jak se píše abstrakt? Přečtete si, k čemu slouží a co musí obsahovat