Menu
StudentMag
Bakalářská a diplomová práce

Jak napsat resumé? Vypiplejte svou diplomovou práci k dokonalosti

Lucie Hejduková

Lucie Hejduková

19. 3. 2018

Resumé, neboli česky přehledný obsah či shrnutí díla, je útvar, s nímž se na střední škole setkáte nejspíš pouze okrajově, nicméně studenti vysokých škol by s ním rozhodně měli blíže seznámit.

Jedním z prvních resumé bude pravděpodobně to, které napíšete ke své bakalářské práci, avšak i některé seminární práce se bez něj neobejdou.

Co to resumé vlastně je?

Dobře napsané resumé je souhrn nejdůležitějších zjištění a závěrů, ke kterým autor při svém zkoumání dospěl. Stručně charakterizuje problematiku dané práce, popisuje použité metody, uvádí přínos výzkumu pro obor a témata a možnosti dalšího zkoumání.

Resumé v angličtině je základ

Resumé se zpravidla umisťuje na konec publikace, a to nejlépe v několika jazycích. Úplným základem je jazyk anglický, práce historického a společenskovědního zaměření by pak neměly postrádat resumé v německém jazyce. Samozřejmě nemůžete opomenout ani svou mateřštinu.

Délka je variabilní

Rozsah resumé se odvíjí od rozsahu samotné práce, nelze proto přesně určit jeho obecnou délku. Zpravidla bývá o něco málo delší než anotace, která se nevěnuje možnostem dalšího výzkumu a pouze velmi stručně popisuje závěry dané práce.

K rozsáhlým publikacím se běžně připojuje resumé dlouhé 600 až 800 slov. Pro profil bakalářské práce by mělo stačit přibližně 200 slov.

Méně je někdy více

Až začnete psát, věnujte pozornost délce vět. Souvětí by měla být spíše kratší, jasná a stručná. Jednoduše se pokuste srozumitelně charakterizovat, o co v práci jde, a nezabývejte se drobnými detaily. Vyvarujte se jakémukoli citovému a osobnímu zabarvení a neužívejte ani květnatá poetická souvětí, ta do resumé jednoznačně nepatří.

Ohodnoťte tento článek:
3,3
Právě čtete

Jak napsat resumé? Vypiplejte svou diplomovou práci k dokonalosti