Menu
StudentMag
Studium

Jak se naučit diplomacii aneb jak dřív myslet, než mluvit

Klára Hyláková

Klára Hyláková

6. 2. 2017

Umění diplomatického jednání využijete jak v osobním, tak v profesním životě. Podívejte se, jak se naučit diplomacii!

Schopnost umět jednat diplomaticky mají někteří z nás vrozenou. Pokud v oblasti komunikace tápete, nemusíte ovšem nijak zoufat. Dobrou zprávou totiž je, že se jedná o dovednost, která se dá snadno naučit. A v následujících bodech vám poradíme, jak na to.

Dřív myslet, než mluvit

Rada opakovaná neustále dokola už po několik generací. Před tím, než se rozhodnete k veřejným promluvám nebo radám, zamyslete se, zda mají vaše argumenty smysl a zda jsou v danou chvíli vhodné. Ono totiž účastnit se konverzace i jen jako posluchač může mít velký význam a nemusí to nutně znamenat, že nevíte, co říci. Naopak, pro některé vaše přátele nebo spolupracovníky může být schopnost naslouchat naprosto klíčová.

Ověřte si fakta

Obzvláště během diskuzí vážnějšího tématu se ujistěte, že vámi uváděné skutečnosti jsou opravdu pravdivé a nejedná se o smyšlené lži. Ať už se jedná o lež úmyslnou nebo ne, nedůvěryhodné informace se vzápětí těžko vysvětlují a vám mohou ubrat na kredibilitě.

Mluvte srozumitelně a jasně

Každý váš posluchač by měl vědět, co chcete říct a co přesně máte danou větou na mysli. Nejenže byste tedy měli mluvit nahlas a dobře artikulovat, stejně tak byste měli volit jazyk a výrazy, kterým vaše obecenstvo rozumí. Pokud budete přednášet laickému publiku v odborném slangu, těžko si z vaší řeči, leč třeba dobré, něco odnesou.

Zachovejte asertivitu, ne negativní postoj

Pokud s někým nesouhlasíte, není nutné jej ihned slovně napadat a snažit se jej přesvědčit, že pouze váš názor je ten správný. Ono totiž každé naše rozhodnutí je racionální hlavně pro nás samé. Zaujměte raději asertivní postoj, nebojte se říci ne a nenechte se zmást. Uveďte své argumenty a konkrétní důvod, proč s někým například nesouhlasíte. Klíčové bude se nesnažit druhého „přehádat“ do svého postoje. Zkuste se vyhnat přehnaným emocím, zvýšenému hlasu a podobně.

Stůjte si za svým

Dobří diplomaté si umí obhájit svůj názor, aniž by na někoho působili arogantně nebo negativně. Pokud máte zrovna slovo, nenechávejte se vašimi spoludiskutéry vyrušovat. Jestliže vám někdo skočí do řeči, slušně jej vyzvěte, aby vás nechali dokončit vaši myšlenku a teprve pak se ujali slova. Stejně tak se nenechte vmanimulovat do názorů a situací, které se vám příčí. Vaším postojem si musíte být naprosto jisti a mít neochvějné argumenty, které vám racionálně dávají smysl.

Jak se naučit diplomacii? Ovládněte řeč těla

Nejen naše slova mluví za naše názory. Neverbální komunikace má obrovský vliv na naše okolí a pokud je v rozporu s našimi argumenty, lidé mají spíše tendeci věřit řeči těla. Vyhněte se přehnaným gestům a rozhazování rukou, stejně tak i křečovitému úsměvu. Zvolte neutrální tón hlasu a nenuceně se dívejte posluchačům do očí. Pokud máte s neverbální komunikací problém, zkuste si různé situace cvičit i doma před zrcadlem.

Buďte milí, slušní a empatičtí

Milý úsměv a celková sympatičnost vám zvýší šance na obhájení vašeho názoru. Nikdy nikoho nenapadejte a zachovejte si taktní jednání. V některých situacích lidé okolo vás ocení i jistou dávku empatičnosti a lidského pochopení. Přeci jen nejsme roboti a každý z nás má emoce.

Jak jste na tom s diplomacií vy? Je pro vás těžké udržet během diskuzí diplomatické jednání nebo je to pro vás role jako ušitá?

Ohodnoťte tento článek:
3,8
Právě čtete

Jak se naučit diplomacii aneb jak dřív myslet, než mluvit