Menu
StudentMag
Cizí jazyk

Jak se naučit bulharsky? Přinášíme přehled jazykovek i zajímavé odkazy

Adéla Lišková

Adéla Lišková

14. 10. 2016

Pokud se v létě vydáte do Bulharska s pár bulharskými frázemi v kapse, jistě místní občany ohromíte. Bulharštinu však můžete využít i pracovně, například v diplomatických službách. Jak se naučit bulharsky? Přinášíme přehled jazykovek i zajímavé odkazy na online stránky.

Jak se naučit bulharsky? Začněte azbukou

Bulharština patří do rodiny slovanských jazyků, pro rodilé Čechy je učení tohoto jazyka v tomto ohledu trošku jednodušší než třeba pro Angličany. Bulharština je velmi podobná ruštině, takže pokud ovládáte tento jazyk, budete to mít s bulharštinou o mnoho snazší.

Stejně jako u ruštiny je ovšem určitým úskalím písmo – Bulhaři patří k šesti slovanským národům, kteří píší cyrilicí, které se také říká azbuka. Pokud se tedy chcete naučit bulharsky psát, je nutné se nejprve naučit azbuku. Existuje azbuka psací i tiskací, ovšem v naprosté většině případů si vystačíte s tou tiskací.

Kurzy bulharštiny v jazykových školách

Jazyky v poslední době nabývají na významu a nejenom ty tradiční. Jazykové školy stále rozšiřují svou nabídku o méně tradiční jazyky, ať už jde o orientální, severské či právě východoevropské. A tak i u nás můžete navštěvovat jazykové kurzy bulharštiny v jazykové škole. V Praze nabízejí kurzy bulharštiny tyto jazykové školy:

  • Jazyková škola Mgr. Dana Čepková (Praha 1, Hybernská 22)

Jazyková škola Mgr. Dany Čepkové se přímo specializuje na „ostatní“ jazyky. Zde vás začátečnický kurz (34 hod/45min 17 týdnů) vyjde na 3 890 Kč. Výuka probíhá v malých skupinkách studentů, nejvíce po 7 lidech. Jazyková škola dále nabízí i kurzy bulharštiny pro středně pokročilé (40hod/45min 20 týdnů za 4 450 Kč) i konverzaci v bulharštině s rodilou mluvčí ((34 hod/45min 17 týdnů za 3 890 Kč). Jsou možné i individuální kurzy (ovšem za vyšší ceny) a dokonce i online kurzy bulharštiny.

  • Jazyková škola Lingua Sandy (Praha 1, Palác YMCA, Na Poříčí 12)

Jazyková škola Lingua Sandy momentálně nabízí kurzy bulharštiny pro začátečníky. Výuka probíhá v malých skupinkách po 3 až 8 lidech. Cena za čtvrtletní kurz s dvouhodinovou lekcí každý týden je 3 200 Kč.

Jak se naučit bulharsky – fráze

Pokud ovládáte azbuku a chcete se naučit bulharsky jen pár obratů, mohly by se vám hodin následující odkazy:

  • Multiphrasebook.com/Bulharstina

Zde najdete přehled nejpoužívanějších společenských frází a obratů s překladem do bulharštiny, bohužel jsou však pouze napsané v azbuce a bez výslovnosti. Ovšem jestliže vám nedělá problém azbuku přečíst, můžete je využít třeba na dovolené v Bulharsku.

  • Jak-se-rekne.cz/bulharsky

Na této stránce najdete nejdůležitější slovíčka a číslovky v bulharštině, která jsou doplněná o audio nahrávky.

Jak se naučit bulharsky – učebnice

Alternativou jazykového kurzu je sáhnout po učebnici bulharštiny. Vyčerpávající nabídku pomůcek k výuce bulharštiny nabízí LinguaShop.cz. Najdete zde bulharské slovníky, učebnice, cvičebnice i audio knihy či výuková CD.

Ohodnoťte tento článek:
1
Právě čtete

Jak se naučit bulharsky? Přinášíme přehled jazykovek i zajímavé odkazy