Menu
StudentMag
Jak se dostat na vysokou školu

Jak se dostat na zubní lékařství? Buďte připraveni

Jana Langová

Jana Langová

29. 12. 2018

Zubní lékařství je rok od roku populárnější obor, kam se hlásí stovky uchazečů. Není se čemu divit – jde o kombinaci biologie a chemie, bez přebytečné matiky, s příjemným platovým ohodnocením a nezávislostí v podobě vlastní ordinace. Zároveň je to ale spousta odříkání a učení, kdy jsou první překážkou už přijímací zkoušky. Na tak velký počet zájemců je totiž málo míst.

Například loni se na 1. lékařskou fakultu na obor Zubní lékařství hlásilo 971 zájemců a přijato ke studiu bylo 67 uchazečů, úspěšnost je tak pouhých 6,7%. Na plzeňské lékařské fakultě jsou čísla ještě nepříznivější, kdy se hlásilo přes 900 zájemců a přijato jich bylo 40 a úspěšnost tak klesá k 4%. Co z toho vyplývá? Že pokud je povolání zubaře váš sen, tak není radno podceňovat přípravu!

Jak se dostat na zubní lékařství: Bez učení to nepůjde

Kvalita středních škol je různá a pro úspěch při přijímacích zkouškách je třeba, abyste perfektně obsáhli látku gymnaziální rozsahu ze tří předmětů – biologie, chemie a fyzika. Vaším úkolem tedy je nabrat dostatek znalostí za čtyři ročníky, proto nenechávejte vše jen na škole a vezměte přípravu do svých rukou. Nic také rozhodně nezkazíte maturitou z předmětů, které vás čekají i na přijímacích zkouškách. Můžete se tak přípravě věnovat už od začátku školního roku a vaši pozornost nebude krást jiný maturitní předmět.

Kdy začít se učit na zkoušky na zubařinu

Nejlepší je začít co nejdříve a neodkládat! Naučit se čtyřletou látku ze tří předmětů není sranda, na kterou vám stačí týden. Nehledě na to, že abyste se dostali na zubaře, tak musíte látku znát opravdu perfektně. Chyby nejsou dovoleny! Nejvhodnější dobou je začátek čtvrťáku, kdy máte před sebou téměř deset měsíců pro studium a můžete si tak dovolit některý den vynechat anebo setrvat u nějakého tématu déle, pokud vám dělá problém. A takovou nejpozdější hranicí, kdy ještě máte velmi slušné šance pro naučení všeho, je pololetí, tedy leden.

Kde studovat zubní lékařství. Nepodceňte zkoušky a využijte všechny možnosti

Sežeňte si vhodné materiály

Jako základ může sloužit edice Odmaturuj…, která ale není dostačující, a proto je nutné jí rozšířit o podrobnější učebnice. Inspirovat se můžete například vašimi školními učebnicemi anebo se poradit s vyučujícími. Pokud vládnete angličtinou nebo jiným jazykem, nebojte se sáhnout po cizojazyčných zdrojích. Bývají bohatěji ilustrované, mohou obsahovat i různé animace pro snazší pochopení a je jich více, takže si spíš vyberete ten svůj, který vám vyhovuje. Nabízí se například Khan’s Academy (má i český ekvivalent Khanova škola s kvalitními překlady) nebo různé kanály na youtube. Hlavně se snažte vše opravdu pochopit a nebiflovat se to nazpaměť. Hodně vám to pomůže s dalšími kapitolami, protože spousta věcí, například v chemii, navazuje.

Počítejte

Příklady z chemie a fyziky jsou oblíbenou součástí přijímacích zkoušek, proto je dobré se jim nevyhýbat. Ve výsledku vám mohou přinést cenné body. A odkud je brát? Spoustu příkladů nabízí internet i učebnice, nejlepší je ale pořídit si modelové příklady od vámi vybrané fakulty. Pokud se hlásíte na více fakult, tak platí pravidlo, že nejobsáhlejší jsou modelovky od 1. lékařské fakulty, verze tří knížek. Vypočítané příklady z 1. LF i s postupy můžete najít na internetu, pokud úryvek příkladu zadáte do vyhledávače. Dejte pozor i na to, zda u přijímacích zkoušek můžete používat kalkulačku! Například 1. lékařská fakulta to nedovoluje, proto je záhodno naučit se počítat bez ní.

Jak se dostat na medicínu? Nejsnáze to půjde z gymnázia

Jak se dostat na zubaře? To sám nezvládnu!

Pokud máte pocit, že je toho moc a vy většinu látky nechápete, zkuste si sehnat doučování anebo se přihlásit na přípravné kurzy. Těch je velké množství různě po republice, některé nabízejí i samotné fakulty. Jedná se ale o poměrně velkou finanční položku, proto vybírejte pečlivě. Důležité je, aby měly výuku strukturovanou podle toho, co k přijímacím zkouškám skutečně potřebujete a měly dobré reference ohledně přijatých absolventů.

Ohodnoťte tento článek:
4,2
Právě čtete

Jak se dostat na zubní lékařství? Buďte připraveni