Menu
StudentMag
Studium

Jak se dostat na medicínu? Nejsnáze to půjde z gymnázia

Adéla Lišková

Adéla Lišková

21. 3. 2016

Doktořina je záslužné povolání, ale mohou ho dělat jen ti nejlepší. Kromě časově i psychicky náročného studia je nutné projít také důkladným sítem jménem přijímací zkoušky. Jak to zvládnout?

Kde studovat medicínu

Pražská Karlova Univerzita má lékařských fakult hned pět, z toho tři v hlavním městě. Ty pražské se jmenují jednoduše – 1., 2. a 3. lékařská fakulta. Dále pod ní spadá Lékařská fakulta v Plzni a Lékařská fakulta v Hradci Králové. Tím ale výběr nekončí. Svou Lékařskou fakultu má i Univerzita Palackého v Olomouci a Masarykova univerzita v Brně.

Příjímací zkoušky

Podoba příjímacích zkoušek se odvíjí od lékařské fakulty, na kterou se hlásíte. Obecně lze ale říct, že okruhy požadovaných znalostí k příjímacím zkouškám se skládají hlavně z biologie, ale také z chemie a fyziky. Proto tyto předměty na střední škole nepodceňujte.

Z čeho se učit

U přijímacích zkoušek jsou požadovány znalosti na úrovni maturitní zkoušky na všeobecném gymnáziu. Uchazeči z gymnázia to tak budou mít jednodušší, ostatně tvoří drtivou většinu úspěšných. I prvním ročníku medicíny se předpokládá, že tyto znalosti máte v malíku.

Ať už je to váš případ nebo ne, pro přípravu na přijímací zkoušky se vyplatí pořídit publikace určené k přípravě na maturitu na všeobecném gymnáziu z uvedených předmětů (například z edice Odmaturuj z …). Pokud je to možné, je výhodné zvolit si biologii, chemii či fyziku jako své maturitní předměty.

Vzorové testy a přípravné kurzy

Až se v látce dostatečně zorientujete, určitě si pečlivě projdete starší zadání příjímacích zkoušek a modelové otázky, které jsou k dispozici na internetových stránkách jednotlivých fakult, a snažte se najít správné odpovědi i ve svých studijních materiálech. Všímejte si, na jaké se ptají, a při učení přemýšlejte, jak by mohly znít otázky na danou látku.

Můžete také využít možnosti absolvovat některý z přípravných kurzů, které jsou díky velkému zájmu o studium medicíny dělané i přímo na míru požadavkům konkrétních fakult.

Začněte včas

Myslete na to, že až odmaturujete, na přípravu na přijímačky vám moc času nezbyde, v nejlepším případě tak týden či dva. To je dost málo. S přípravou tak začněte nejlépe již po novém roce, kdy ještě tak nehoří ani příprava na maturitu.

Ohodnoťte tento článek:
1
Právě čtete

Jak se dostat na medicínu? Nejsnáze to půjde z gymnázia