×
StudentMag

Jak se dostat na medicínu? Nejsnáze to půjde z gymnázia

jak se dostat na medicinu anatomie
Zdroj: Pixabay.com

Doktořina je záslužné povolání, ale mohou ho dělat jen ti nejlepší. Kromě časově i psychicky náročného studia je nutné projít také důkladným sítem jménem přijímací zkoušky. Jak to zvládnout?

Kde studovat medicínu

Pražská Karlova Univerzita má lékařských fakult hned pět, z toho tři v hlavním městě. Ty pražské se jmenují jednoduše – 1., 2. a 3. lékařská fakulta. Dále pod ní spadá Lékařská fakulta v Plzni a Lékařská fakulta v Hradci Králové. Tím ale výběr nekončí. Svou Lékařskou fakultu má i Univerzita Palackého v Olomouci a Masarykova univerzita v Brně.

Příjímací zkoušky

Podoba příjímacích zkoušek se odvíjí od lékařské fakulty, na kterou se hlásíte. Obecně lze ale říct, že okruhy požadovaných znalostí k příjímacím zkouškám se skládají hlavně z biologie, ale také z chemie a fyziky. Proto tyto předměty na střední škole nepodceňujte.

Z čeho se učit

U přijímacích zkoušek jsou požadovány znalosti na úrovni maturitní zkoušky na všeobecném gymnáziu. Uchazeči z gymnázia to tak budou mít jednodušší, ostatně tvoří drtivou většinu úspěšných. I prvním ročníku medicíny se předpokládá, že tyto znalosti máte v malíku.

Ať už je to váš případ nebo ne, pro přípravu na přijímací zkoušky se vyplatí pořídit publikace určené k přípravě na maturitu na všeobecném gymnáziu z uvedených předmětů (například z edice Odmaturuj z …). Pokud je to možné, je výhodné zvolit si biologii, chemii či fyziku jako své maturitní předměty.

Vzorové testy a přípravné kurzy

Až se v látce dostatečně zorientujete, určitě si pečlivě projdete starší zadání příjímacích zkoušek a modelové otázky, které jsou k dispozici na internetových stránkách jednotlivých fakult, a snažte se najít správné odpovědi i ve svých studijních materiálech. Všímejte si, na jaké se ptají, a při učení přemýšlejte, jak by mohly znít otázky na danou látku.

Můžete také využít možnosti absolvovat některý z přípravných kurzů, které jsou díky velkému zájmu o studium medicíny dělané i přímo na míru požadavkům konkrétních fakult.

Začněte včas

Myslete na to, že až odmaturujete, na přípravu na přijímačky vám moc času nezbyde, v nejlepším případě tak týden či dva. To je dost málo. S přípravou tak začněte nejlépe již po novém roce, kdy ještě tak nehoří ani příprava na maturitu.

Jak se Vám líbil tento článek?
Jak se Vám líbil tento článek?


Diskuse

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..