Menu
StudentMag
Jak se dostat na vysokou školu

Jak se dostat na veterinu. 5 důležitých kroků

Jana Langová

Jana Langová

9. 2. 2017

V předchozím článku jsme se věnovali tomu, kde se dá v naší kotlině studovat veterinární lékařství a co to všechno obnáší. Podrobně jsme se rozepsali i o přijímacích zkouškách, které nepatří k nejlehčím a jsou pěkným sítem už na startu. Nabízí se tedy otázka: Co musím udělat pro to, abych se na veterinu dostal? A my vám přinášíme odpověď!

Sežeňte si všechny potřebné informace

S dostatkem informací se všechno dělá lépe, proto je důležité, abyste si bedlivě prošli všechny materiály. Propátrejte stránky obou fakult, přečtěte si vše o přijímacím řízení a určitě si stáhněte vzorové otázky na test z biologie a chemie. Poptejte se studentů či absolventů ve svém okolí a nezapomeňte ani na strýčka Google – dají se nalézt různé blogy a diskuzní fóra, které vám dají odpovědi na vaše otázky včetně vhodných materiálů k učení. Na start doporučujeme edici Odmaturuj! a Biologie v kostce I., II. Nevynechejte ani možnost pokochat se fakultou a zeptat se osobně přímo studentů, což nabízí Den otevřených dveří. Připravte si otázky a vyrazte! Aspoň včas zjistíte, jestli se vám na fakultě líbí.

Kde studovat veterinu? Vydejte se do Brna

Přípravný kurz na veterinu nebo samostudium?

Pokud nevěříte svým znalostem, učitelům a vůli, zkuste popřemýšlet nad volbou doučování anebo přípravných kurzů. Jeden nabízí přímo univerzita, mnoho dalších se dá sehnat různě po republice. Nechcete-li na ně mrhat peníze anebo si to nemůžete dovolit, popřípadě víte, že to sami zvládnete, sežeňte si doporučované materiály a pusťte se do toho. Učí-li se vám lépe ve dvojici, poptejte se v okolí kamarádů a spolužáků, jestli se někdo nehlásí na stejný obor nebo obor příbuzný (přírodní vědy, medicína…). Budete tak mít jistotu, že se vzájemně podržíte, vysvětlíte si nejasná témata a hlavně se na to nevybodnete. Ideální je, když si zvolíte jako maturitní předměty biologii a chemii. Máte tak dvojnásobný důvod, proč se poctivě učit a nebudete si krást čas jinými maturitními předměty, které u přijímacích zkoušek nevyužijete.

Učit se, učit se, učit se

Po nashromáždění všech informací a materiálů už nezbývá nic jiného, než si udělat plán a pustit se do toho. Projděte osnovy a rozpočítejte objem látky na jednotlivé dny. Pokud začínáte včas, můžete si dovolit i volné dny – například v pátek anebo před důležitým testem. A kdy, že je nejvhodnější začít? Hned na začátku 4. ročníku, čím dříve, tím lépe. Můžete si pak dovolit chvíli lenošit nebo se více věnovat tématům, které vám nejdou do hlavy (tím bývá z biologie často genetika). Sami sebe dobře znáte, proto si zvolte ten nejlepší způsob učení pro vás. Opakované čtení, kartičková metoda, přepisování, vyprávění, testování…  Je jich hodně a dají se libovolně kombinovat pro ten nejlepší výsledek. A hlavně si držte motivaci, bez ní to zkrátka nejde.  Ať už je to vnější (dostanete se na vysněnou školu, něco si koupíte, když budete mít dobré výsledky) nebo vnitřní (součást vaší cesty).

Tip: V chemii se hodně zaměřte na pochopení látky, protože vás čeká doplňování otevřených odpovědí. Trénujte rovnice, příklady a vzorce. K posledním dvěma tématům se velmi hodí edice Chci se dostat na VŠ! 1 (vzorce) a 2 (výpočty). Obě látky jsou tam popsány velmi obšírně a více způsoby, aby to pochopil opravdu každý.

Opakování matka moudrosti

Po každém tématu je vhodné zařadit opakování, kdy si utřídíte informace a zjistíte mezery. Můžete zvolit opakování pomocí přeříkávání krátkých shrnutí naučené látky anebo si sehnat či vytvořit různé testy, ale rozhodně sílu opakování nepodceňujte. Málokdo je schopen si text zapamatovat celý po pár přečtení. A co si budeme namlouvat, velká část biologie je jenom o šprtání. Opakujte i v průběhu učení dalších kapitol, v souladu s křivkou zapomínání. Co si jednou pořádně vryjete do paměti, u přijímacích zkoušek a na vysoké škole jako když najdete.

Těsně před přijímačkami

Přichází den D. Jste nervózní? Zcela určitě. Ale nebojte, pokud jste se poctivě učili, všechno zvládnete. Pár dní před zkouškami procházejte nejzatvrzelejší kapitoly, které vám dělají problém a opakujte těžké vzorce z organiky. Nezapomeňte si projet vzorové otázky, které fakulta nabízí na svém webu, získáte tak povědomí o způsobu formulování otázek a žádaných okruhů. Navíc se říká, že chemie u přijímaček dost odpovídá těm vzorovým otázkám. Lepší být připraven! Den před přijímacími zkouškami si vynahraďte na lenošení, nemá cenu něco na poslední chvíli cpát do hlavy. Akorát si v tom uděláte bordel. Spíš se psychicky hoďte do klidu, pusťte si oblíbený seriál a připravte všechny potřebné věci na druhý den. Pak už jenom zbývá popřát hodně štěstí.

Ohodnoťte tento článek:
4,5
Právě čtete

Jak se dostat na veterinu. 5 důležitých kroků