Menu
StudentMag
Jak se dostat na vysokou školu

Jak se dostat na historii? Nespoléhejte se jen na dobrou paměť

Klára Hyláková

Klára Hyláková

25. 1. 2019

Pokud vás historie zajímá, najdete v České republice nespočet různých programů, které vás na profesní budoucnost historika spolehlivě připraví. Věnovat se můžete široké škále oborů, které se dějin týkají a jsou s nimi úzce spojeny. Vybírat můžete od klasické historie, přes dějiny určitého území, archeologii, kulturní historii nebo třeba učitelství historie a dějepisu.

Univerzity vyučující historii

Jak jsme již popsali výše, obory týkající se historie a dějin naleznete snad na každé vysoké škole a snadno si budete moci vybrat i specifický a konkrétní obor, který se bude líbit právě vám. Obory jsou velmi často na filozofických fakultách a jsou dvouoborové, což znamená, že jej můžete také zkombinovat ještě s jiným programem, který vás baví. Zajímavá pak může být kombinace například s filologií vámi vybraného jazyka. Pokud toužíte čistě po historii, ta se vyučuje především na těchto vysokých školách:

Příprava na studium historie

Jako hlavní předpoklad pro budoucí studium historie je určitě maturitní zkouška z dějepisu. V posledních ročnících studia byste měli navštěvovat semináře historie, které většina středních škol pro budoucí maturanty vyučuje. Během seminářů se naučíte více doplňujících a detailních informací, které byste se během běžných hodin dějepisu nedozvěděli. Určitě se také obraťte na svého pedagoga a sdělte mu své úmysly o studiu do budoucna. Určitě vám bude schopen pomoci se správně připravit, doporučí studijní materiály a třeba i zapůjčí vhodnou literaturu.

Za vrchol dějin považují Češi vládu Karla IV. Oceňují i pád komunismu

Studium historie bude především o ukládání informací do paměti a zapamatovávání si velké spousty dat a událostí. Nezapomeňte již během střední školy studovat odbornou literaturu, popřípadě sledovat vybrané dokumenty. Knih je v současné době již spousta a některé jsou i zábavnou formou zpracovány například do komiksů. Počítejte také s tím, že u přijímacích zkoušek bude seznam odborné literatury často vyžadován a hodnocen.

V neposlední řadě byste se měli již o historii nějak zajímat a popřípadě se v oboru angažovat, a to například v místním muzeu či jiné, podobné instituci. Právě tyto doplňující aktivity některé vysoké školy také hodnotí a mohou vám tak přinést plusové body u přijímacích zkoušek.

Kde studovat literaturu. Studium nabízí filozofické i pedagogické fakulty

Příprava na přijímací zkoušky na Historii

Před přihlášením na samotný obor vysoce doporučujeme účast na Dni otevřených dveří vámi vybrané univerzity. Právě zde se dozvíte spoustu informací od stávajících studentů a pedagogů. A navíc můžete získat skvělé tipy k přijímacím zkouškám.

Pokud si chcete znalosti historie pojistit a prohloubit, můžete také navštěvovat přípravný kurz. Ten je v současné době jen jeden a pořádá ho Spolek studentů historie z Filozofické fakulty Univerzity Karlovy. Podívejte se na detailní informace tady.

Jak se na přijímací zkoušky budete připravovat vy? Spoléháte na středoškolské znalosti nebo se připravujete jiným způsobem?

Ohodnoťte tento článek:
4,3
Právě čtete

Jak se dostat na historii? Nespoléhejte se jen na dobrou paměť