Menu
StudentMag
Studium v zahraničí

Jak se dostat na Erasmus? Hlídat si studijní průměr nestačí

Adéla Lišková

Adéla Lišková

27. 7. 2016

Studium v zahraničí je kolonkou v životopise, která se počítá, a pro studenty vysokých škol je program Erasmus zdaleka nejjednodušší možností, jak takovou zkušenost získat. Jak se na Erasmus dostat a co si při studiu hlídat?

Program Erasmus, který byl v roce 2014 přejmenován na Erasmus+, je program Evropské unie, který si klade za úkol podpořit zahraniční mobilitu vysokoškolských studentů a mezinárodní spolupráci vysokoškolského vzdělávání.

Erasmus+ a jeho výhody

Program Erasmus+ je pro vysokoškoláky patrně nejjednodušší a hlavně nejlevnější cestou, jak si po dobu jednoho semestru vyzkoušet studium v zahraničí na jedné z partnerských univerzit. Protože jde v podstatě o výměnný pobyt (zahraniční studenti zase studují na vaší škole), odpadají vám náklady spojené se školou a navíc od své školy obdržíte slušné kapesné, které vám pokryje většinu (obvykle ne všechny) ostatních nákladů.

Jak se dostat do Erasmus?

Výběrové řízení na Erasmus si jednotlivé školy, respektive jejich fakulty, které mají určeno, kolik studentů mohou na zahraniční pobyt vyslat, organizují samy, nicméně pro studenty je postup přihlášení podobný. Jelikož počet míst je omezený, obvykle nemohou vyjet všichni studenti, kteří by měli zájem a škola z nich musí vybrat ty nejvhodnější adepty.

Erasmus – výběrové řízení

I když tedy plánujete vyjet například až za rok či dva, je dobré si zjistit, jaká konkrétní kritéria vaše škola při výběrovém řízení zohledňuje. Obvykle zjistíte, že je potřeba hlídat si studijní program, váhu mohou mít pak jazykové certifikáty či předměty studované v cizím jazyce (někde bývá doložení určité úrovně jazyka i podmínkou, případně jej může žádat i zahraniční univerzita).

Pomoci vám může také členství ve studentských spolcích či jiné aktivity (například na pražské VŠE se udělují plusové body za účast v tzv. Buddy Programu, kde se staráte o zahraničního studenta). Další součástí výběrového řízení pak bývají jazykové testy, případně přijímací pohovor a motivační dopis.

Podání přihlášky na Erasmus

Důležité je ohlídat si včasné podání přihlášky v závislosti na požadavcích vaší školy (obvykle v předchozím akademickém roce). Zde již uvádíte obvykle několik univerzit, na kterých byste chtěli studovat.

Jejich výběr rozhodně nepodceňte, podívejte se, zda byste zde vůbec mohli studovat svůj obor (jste na vysoké, takže na takové věci vás nikdo upozorňovat nebude). Zároveň počítejte s tím, že na univerzity, o které je největší zájem, se dostanou studenti s nejvyššími počty bodů ve výběrovém řízení. Ve výhodě jste, pokud chcete studovat v jiném jazyce než v anglickém, pak máte větší šanci, dostat se na svou vysněnou univerzitu.

Co dělat po výběrovém řízení na Erasmus

Po absolvování výběrového řízení čekáte, zda budete úspěšní. Pokud ano, je od vás vyžadováno potvrzení, že skutečně pojedete (často studenti nejedou proto, že se dostali pouze na méně preferovanou univerzitu). Poté vás čeká vyplnění přihlášky na zahraniční univerzitu a další papírování.

Univerzity obvykle vyžadují doložení seznamu vystudovaných předmětů a seznamu předmětů, které chcete studovat tam (na některých školách musí dojít ke schválení proděkanem v závislosti na vašem domácím studijním plánu), případně jazykový certifikát. Po odeslání přihlášky byste měli obdržet rozhodnutí o přijetí od dané univerzity, které je velmi důležité pro to, abyste mohli čerpat peněžní prostředky z programu.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Jak se dostat na Erasmus? Hlídat si studijní průměr nestačí