Menu
StudentMag
Studentský život

Jak přežít autoškolu? Víme, jak zahnat stres a zvládnout závěrečné zkoušky

Adéla Lišková

Adéla Lišková

13. 7. 2018

Nutným zlem k tomu, abyste se mohli po silnicích prohánět jako drak ve vlastním autě, je absolvovat kurz autoškoly. Jak takovou autoškolu přežít? Přinášíme pár rad, jak se vypořádat se stresem a nepříjemnými instruktory.

Jak přežít autoškolu – instruktoři v autoškole

V autoškole to standardně probíhá tak, že všechny kurzy jízd s vámi povede jeden instruktor. Proto se ho snažte zbytečně neštvat. O instruktorech v autoškole se říká, že jsou to lidé nerudní, nevrlí a nepříjemní. Možná budete mít smůlu a narazíte zrovna na takového. V tom případě se naší rady držte o to víc.

Pomůže vám, když se zkusíte vcítit do jeho kůže – jeho denním chlebem je učit řídit nesoustředěné děti, které ho neposlouchají. Proto se opravdu snažte soustředit, poslouchejte ho a hlavně dělejte, co vám říká. Koneckonců jinde se (alespoň před absolvováním závěrečných zkoušek) řídit nenaučíte.

Jak se naučit křižovatky. Máme nejlepší tipy na on-line výuku, testy a videa

Jak zvládnout autoškolu – vytěžte s kurzu maximum

Neměli byste se snažit pouze autoškolu přežít, ale také si z ní něco odnést. Z počátku vám to možná nebude připadat příliš složité – začíná se v mírném provozu. Avšak náročnost se postupně zvyšuje a vám z toho může začít jít hlava kolem. Je to však nutné zlo k tomu, abyste se naučili řešit co nejvíce dopravních situací.

Pokud nevíte, co máte zrovna v dané dělat, nebojte se zeptat instruktora – od to tam přece s vámi sedí. A když vám řekne, co máte dělat, měli byste také chtít vědět proč. Až totiž budete dělat závěrečné zkoušky, nikdo vám to neřekne. Pokud uděláte nějakou chybu, poučte se z ní. Nejlépe uděláte, když si po každé jízdě na papír sepíšete, co nového jste se o řešení konkrétních dopravních situací naučili.

Jak přežít autoškolu – nepodceňte teorii

Nezaměřujte své úsilí během výcviku jenom na jízdy – důležitá je i teoretická příprava. I povinných hodinách teoretické výuky byste neměli spát nebo koukat do zdi. Když už tam musíte sedět, snažte si odtud odnést co nejvíc. A teoretické přípravě se věnujte i doma.

Řízení a teorie nejsou nějaké dvě oddělené disciplíny (i když to tak podle závěrečných zkoušek může vypadat), jak má spousta studentů autoškoly tendenci vnímat. Pokud se budete učit teorii průběžně k jízdám, nebudete už muset dumat nad tím, proč jste měli zastavit tady a na tam, a můžete se tak věnovat „praktickým“ věcem kolem řízení, které doma z učebnic nenastudujete.

Jak se naučit couvat s autem? Vyzrajte na podélné parkování

Jak zvládnout autoškolu – průběžná příprava

Svou průběžnou přípravu jistě oceníte i v předvečer závěrečných zkoušek, kdy se nebudete muset drtit testy jako diví. Abyste šli závěrečné zkoušky skládat v pohodě a bez stresu, musíte být dokonale připraveni. Hned jak začnete s autoškolou, pořiďte si učebnici autoškoly a ve volných chvilkách trénujte online testy.

Ohodnoťte tento článek:
2,8
Právě čtete

Jak přežít autoškolu? Víme, jak zahnat stres a zvládnout závěrečné zkoušky