Menu
StudentMag
Autoškola

Jak se naučit křižovatky. Máme nejlepší tipy na on-line výuku, testy a videa

Adéla Lišková

Adéla Lišková

24. 7. 2017

Jednou z nezbytných znalostí k tomu, abyste zvládli závěrečné zkoušky v autoškole, je vědět, které vozidlo má kde přednost a v jakém pořadí vozidla pojedou na křižovatce. Znalost křižovatek se vám pak bude hodin i jako řidiči – nejvíce bouraček vzniká právě na nich. Jak se nejlépe naučit křižovatky?

Jak se naučit křižovatky

Klasickou cestou, jak se naučit připravit na závěrečné zkoušky, ke kterým potřebujete mimo jiné ovládnout i znalosti ohledně křižovatek a předností, je pořídit si učebnici k tomu určenou. Na knižním trhu jich najdete několik, každopádně vždy doporučujeme pořídit si aktuální verzi pro daný rok, některé přepisy se totiž mohou měnit a ne vždy to z médií zaznamenáte. Oblíbená je například řada Autoškola (rok) od vydavatelství Grada, aktuálně tedy Autoškola 2016. Koupíte jí zhruba za 150 Kč.

Jak se naučit křižovatky z učebnice

V učebnicích najdete vše, co budete potřebovat ke zvládnutí písemných testů, informace se vám ovšem budou hodit i u jízd. Standardně obsahují jak teorii, tak i aktuální testové otázky. Ještě než se však vrhnete na zkoušení otázek, doporučujeme nejprve nastudovat teorii. Bez elementárních znalostí pravidel nebude procvičování otázek příliš efektivní.

Pro porozumění dopravním situacím na křižovatkách je nejprve potřeba nastudovat nezbytné předpisy a při řešení pak postupovat v následujících krocích:

  • určit typ křižovatky
  • vzít v úvahu odbočování vozidel
  • určit pořadí průjezdu vozidel

Jak se naučit křižovatky online

Křižovatky se můžete naučit i online, například prostřednictvím internetových stránek Autoškoly Top. Jejich „výuka křižovatky online“ je rozdělena do 6 lekcí, které si můžete bezplatně prohlížet, i když nejste student autoškoly. Výklad je přitom pojat formou vzorových dopravních situací i s obrázky a je velmi srozumitelný. Problematika křižovatek je spolu s nezbytnými předpisy hezky vysvětlená také na stránkách agentury Schroter, která rovněž vydává učebnici pro studenty autoškol.

Inovativní formou výuky je pak program Digitální silnice, jehož demoverzi je možné si vyzkoušet zdarma. Užitečná výuková videa zdarma najdete na stránkách AutoškolaDomaPohodlně.cz, pomoci vám mohou i různá videa z youtube.com, například od kanálu Autoškola. Nicméně stejně jako u knižních, tak i u internetových zdrojů je vždy potřeba ověřit si jejich aktuálnost, abyste se něco náhodou neučili zbytečně špatně.

Jak se nejlépe naučit křižovatky – procvičování

Na procvičení vašich znalostí ohledně křižovatek, předností, ale i všeho ostatního, co potřebuje k písemné části závěrečných zkoušek v autoškole ovládnout, je záhodno použít oficiální online testy od Ministerstva dopravy. V informačním systému MD zároveň najdete přehledně uspořádané všechny předpisy, které je k absolvování zkoušky nutné znát.

Na internetu pak můžete objevit i testy, které jsou určené speciálně pro výuku křižovatek. Takový test křižovatek si lze bezplatně zkusit například na portálu Zákruta.cz. Pěkné testy na křižovatky jsou dostupné také na stránkách auto.okhlep.cz. Nicméně pokud vám nevyhovuje elektronické procvičování, můžete se samozřejmě spolehnout na testové otázky ve staré dobré papírové učebnici.

Ohodnoťte tento článek:
2,3
Právě čtete

Jak se naučit křižovatky. Máme nejlepší tipy na on-line výuku, testy a videa