Menu
StudentMag
Studentské finance

Jak opravit chybu v daňovém přiznání? Záleží na tom, kdy na ni přijdete!

Redakce

Redakce

6. 12. 2018

Během vyplňování daňového přiznání je důležité mít oči na stopkách a vyvarovat se chyb. Pokud se vám i přes všechnu snahu podaří přiznání odevzdat s hrubkou, nezoufejte. Poradíme vám, jak to můžete napravit.

Kdy jste si chyby všimly?

V řádném termínu

V první řadě je důležité, kdy na chybu přijdete. Pokud se vám to podaří ještě před termínem řádného odevzdání daňového přiznání, vše je možné opravit v klidu a bez hrozících sankcí. Daňové přiznání jednoduše opravíte, na první stránce formuláře zaškrtnete, že se jedná o opravné daňové přiznání a poté ho odevzdáte. Finanční úřad nemusíte kontaktovat, jelikož bere za platné vždy poslední odevzdané daňové přiznání a to původní nebere vůbec v potaz. Z tohoto důvodu jich můžete bez obav v řádném termínu odevzdat i více. Pokud jste zapomněli přiznání pouze podepsat, je možné se opravě přiznání vyhnout a po telefonické domluvě se stavit na úřad a podpis doplnit. Veškeré opravy musíte ale stihnout nejpozději do 3. dubna 2019.

Po termínu

Jestliže si chyby všimnete až po termínu, opravné daňové přiznání už nestihnete. V tomto případě je nutné sepsat dodatečné daňové přiznání. Pusťte se do toho, co nejdříve to bude možné, protože při dlouhém otálení vás mohou čekat i sankce a další poplatky. Dodatečné daňové přiznání byste měli opravit nejpozději do konce měsíce následujícího po měsíci, kdy jste na chybu přišli. Při jeho vyplňování na první stránce formuláře nezapomeňte zaškrtnout, že se jedná o daňové přiznání dodatečné.

TIP: Zaplatili jste s prvním daňovým přiznáním více, než jste měli? Pak požádejte o vrácení částky zpět. Správce daně vám totiž žádné peníze bez výzvy nepošle. Dostat byste je pak měly nejpozději do 30 dnů od odevzdání. Pokud jste naopak zaplatili méně, musíte nedoplatek co nejdříve uhradit.

Řádné, opravné a dodatečné daňové přiznání. Jaký je mezi nimi rozdíl?

Jakým způsobem můžete daňové přiznání odevzdat?

  1. osobně na přepážce finančního úřadu v místě trvalého bydliště
  2. přes datovou schránku (pro vlastníky datovky je tento typ odevzdání povinný)
  3. poštou
  4. elektronickou poštou společně s podpisem, která má kvalifikovaný certifikát

Nejčastější chyby v daňovém přiznání

  • chyby z nepozornosti – chybějící podpis, špatné datum, absence bankovního účtu, špatně vyplněné kolonky formuláře
  • chyba ve výpočtu daně – špatně spočítané příjmy, výdaje, odpočty a daňové zvýhodnění
  • chybějící přílohy – např. daňové odpočty nebo příjmy od zaměstnavatelů
  • opomenutí elektronického odevzdání – pokud máte zřízenou datovou schránku, jste povinni daňové přiznání odevzdat tímto způsobem. V opačném případě vás čeká automatická pokuta.

Vrácení daní studentům. Jak získat zpět část daně z příjmu?

Riskovat se nevyplácí

Pokud podáte daňové přiznání pozdě a vypočtená daň je nižší než 200 Kč, sankce se vám zcela vyhnou. Jestliže jej ale vůbec neodevzdáte, hrozí vám pokuta ve výši 500 – 300 000 Kč. K tomu je nutné přičíst penále z prodlení ve výši 0,05 – 5 % z dlužné částky daně.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Jak opravit chybu v daňovém přiznání? Záleží na tom, kdy na ni přijdete!