Menu
StudentMag
Studentské finance

Vrácení daní studentům. Jak získat zpět část daně z příjmu?

Adéla Lišková

Adéla Lišková

21. 5. 2018

Vyznat se v českém daňovém systému není vůbec nic jednoduchého. To, že jste již nějaké peníze odvedli na dani z příjmu, neznamená, že jste o ně definitivně přišli. Důvodem je sleva na poplatníka. Jak funguje vrácení daní pro studenty?

Studenti, ale také všichni ostatní, kterým v kalendářním roce vznikne přeplatek na dani, mohou další rok požádat o jeho navrácení. A jak poznáte, že jste na dani z příjmu zaplatili víc, než je nutné?

Vrácení daní studentům – kdy žádat

Vznik přeplatku na dani souvisí s možností uplatnit daňové slevy – konkrétně se slevou na poplatníka. Studenti často pracují jen několik měsíců v roce, ovšem zaměstnavatel může v každém měsíci uplatnit jen 1/12 daňových slev. Zbytek pak musí odvést jako zálohovou daň. Slevu na poplatníka však máte nárok uplatnit za kalendářní rok v plné výši.

Vrácení daní studentům – výpočet

To znamená, že pokud jste například pracovali jen polovinu roku, vyčerpali jste jen polovinu částky daňové slevy. Pokud vám tedy za tuto dobu byla odvedena zálohová daň, můžete požádat o navrácení části, kterou by pokryla daňová sleva za půlrok, který jste nepracovali. Oproti tomu ostatní daňové včetně slevy na studenta lze uplatnit jen za měsíce, ve kterých jste pracovali.

Vrácení daní studentům – podmínky

O vrácení daní mohou žádat všichni studenti, kteří nemají ze zákona povinnost podávat daňové přiznání. Podmínkou je ovšem mít u zaměstnavatele podepsané Prohlášení poplatníka k dani („růžový papír“), které vám dává možnost uplatňovat slevy na daních. Pokud jej nepodepíšete, daň bude odváděna nikoli jako zálohová, ale jako srážková, kterou již nelze získat zpět. Zároveň je možné v jednom měsíci uplatňovat daňové slevy pouze u jednoho zaměstnavatele.

Vrácení daní studentům 2018

Pro rok 2018 činí sleva na poplatníka 24 840 Kč a sleva na studenta 4 020 Kč. Pokud budete mít na konci roku pocit, že vám vznikl přeplatek na dani, požádáte zaměstnavatele o zúčtování ročních záloh daně. O eventuální vrácení daní pak žádáte prostřednictvím daňového přiznání (nutno podat do 31. března následujícího roku).

Ohodnoťte tento článek:
4,4
Právě čtete

Vrácení daní studentům. Jak získat zpět část daně z příjmu?